Design and fabrication of implantable patches for controlled drug release applications
Kontrollü ilaç salım uygulamaları için implante edilebilir yamaların tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 831743
  2. Yazar: EDA GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Nanofiber formundaki implante edilebilir yamalar, kontrollü salım uygulamalarında kullanımları nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Bunun yanında, salım davranışını ayarlayabilmek için yamaların yüzey işlevselleştirmesi önemlidir. Bu tezde yama üretimi, çözelti üflemeli eğirme ve elektroeğirme olmak üzere iki farklı nanofiber üretim tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, meme kanseri ile ilişkili proteinlerle yüklü iki farklı laktid:glikolit oranıyla poli(laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) kullanılarak üflenerek eğrilmiş yamalar üretildi. Yamaların fiber morfolojisi, mekanik özellikleri, şişme ve bozunma davranışları ve protein salım performansları karşılaştırmalı olarak incelendi. Çalışmanın ikinci bölümünde, yama morfolojisine zarar vermeden pH'a bağlı ilaç salımı elde etmek için yamalar üzerinde foto-başlatılmış kimyasal buhar biriktirme (piCVD) tekniği kullanıldı. Polikaprolakton (PCL), önce nanofiber yamalar oluşturmak için elektro-eğirildi ve ardından monomerler olarak 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) ve 4-vinilpiridin (4VP), başlatıcı olarak tert-bütil peroksitin (TBPO) kullanıldığı piCVD aracılığıyla pH'a duyarlı ince film biriktirildi. Ortaya çıkan yamaların ilaç salım davranışı, bir model ilaç olan kurkumin kullanılarak belirlendi. Kaplanmış yamalardan ilaç salınımı, pH 5.5'te pH 7.4'e göre daha yüksekti ve bu, kaplanmış yamaların pH'a bağlı davranışını doğrulamaktadır. Çalışmada kullanılan kaplama tekniği, farklı polimerik ince filmlerin, ortam sıcaklığında ve solvent içermeksizin çeşitli alt tabakalar üzerine biriktirilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Implantable patches in nanofiber form attracts great attention for their use in controlled release applications. Besides, the surface functionalization of patches is important to be able to tune the release behavior. In this thesis, the production of patches was performed by using two different nanofiber fabrication techniques, blow spinning and electrospinning. In the first part of the study, blow spun patches were produced using poly(lactic-co-glycolic acid) (PLGA) with two different lactide:glycolide ratios loaded with breast cancer-associated proteins. The fiber morphology, mechanical properties, swelling and degradation characteristics, and protein release performances of the patches were investigated comparatively. In the second part of the study, a photo-initiated chemical vapor deposition (piCVD) technique was employed onto the patches to achieve pH-dependent drug release without damaging the patch morphology. Polycaprolactone (PCL) was first electrospun to form nanofiber patches and then pH-responsive thin film deposited via piCVD where 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) and 4-vinylpyridine (4VP) used as the monomers, and tert-butyl peroxide (TBPO) served as the initiator. The drug release behavior of the resulting patches was determined using a model drug, curcumin. The release of curcumin from the coated patches was higher at pH 5.5 than at pH 7.4 confirming the pH-dependent behavior of the coated patches. The coating technique demonstrated enables deposition of different polymeric thin films on various substrates at an ambient temperature and solvent-free environment.