Design and synthesis of stimuli responsive polymeric nanostructures for drug delivery applications
İlaç taşınım sistemlerinde kullanılmak üzere uyarıya duyarlı polimerik nanoyapıların tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 692517
  2. Yazar: ABDURRAHİM CAN EGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda nanoteknolojideki gelişmeler biyomedikal uygulamalarda yeni araştırma alanlarına öncülük etmiştir. Nanoyapılar, ilaç moleküllerinin belirli bir alana taşınımı ve kontrollü salımı için ilaç taşıyıcı sistemler olarak tercih edilir ve böylece yüksek terapötik verimlilik elde edilir. Ayrıca uyarıya duyarlı malzemelerden yapılan nanoyapılar, farklı ilaç salım profilleri gösterebilmektedir. Bu durum ilaç salım kinetiği üzerinde daha fazla kontrole olanak tanır. Bu tez, ilaç taşıma uygulamaları için uyarana duyarlı polimerik nano yapıların tasarımı ve sentezi üzerine odaklanmaktadır. Bu tez kapsamında, farklı sentez teknikleri ile birtakım uyaranlara tepki verme özelliklerine sahip farklı nanoyapılar hazırlanmıştır. Kitosan/Poli(akrilik asit)/Poli(n-vinil kaprolaktam) çekirdek kabuk nanoparçacıkları, pH ve sıcaklık duyarlı ilaç salımı elde etmek için yüzey aktif madde içermeyen emülsiyon polimerizasyonu yoluyla sentezlendi. Niyozom-KitosangPNVCL kompozit nanopartiküller, hem hidrofilik bir ilacın hem de hidrofobik bir ilacın kapsüllenmesi için ince film hidrasyon yöntemi ve polimerik kaplama yoluyla hazırlandı. Burada, aşılanmış polimer tarafından bu iki terapötik ilacın pH ve sıcaklığa duyarlı salımı sağlanmıştır. Albümin nanoparçacıkları, indirgeyici madde destekli desolvasyon yöntemiyle sentezlendi. Yapıda moleküller arası disülfid bağlarının varlığı sayesinde glutatyona duyarlı ilaç salınımı sağlandı. Son olarak, nanopartikül/nanofiber yapılı ilaç dağıtım yamaları, iyonik jelleşme yöntemi ile sentezlenen kitosan nanopartikülleri ve elektrospinning tekniği ile elde edilmiş PCL nanofiberleri kullanılarak hazırlandı. Nanopartiküllerin nanofiberler üzerinde biriktirilmesi, ticari bir airbrush kullanılarak püskürtmeli kurutma tekniği ile sağlandı. Bu çalışma, iki ilaç yüklü implante edilebilir ilaç dağıtım yamaları için kolay bir üretim yolunun önünü açabilir ve nanopartiküllerin ve nanofiberlerin avantajlarını tek bir yapıda bir araya getirebilir. Bu nanoyapılarla ilgili tüm ilaç yükleme ve salım çalışmaları UV-Vis spektroskopisi kullanılarak takip edilmiştir. Ayrıca deneysel salım profillerimizi mevcut ilaç salım kinetik modelleri ile karşılaştırmak için salım kinetik analizi yapılmıştır. Bu çalışmalarla, bu akıllı nanoyapıların belirli bir uyaran için tetiklenmiş salım profillerini gösterme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, advances in nanotechnology have pioneered new fields of research in biomedical applications. Nanostructures in different sizes, shapes, and surface charges have provided various advantages in controlled and targeted drug delivery systems with enhanced therapeutic efficiency. Moreover, nanostructures made from stimuli responsive materials provide more control on drug release kinetics as the stimuli they respond to, i.e temperature, pH, or concentration of a biomolecule, are commonly altered in targeted areas. This thesis focuses on design and synthesis of stimuli-responsive polymeric nanostructures for drug delivery applications. In the scope of this thesis, different nanostructures having stimuli-responsive properties were prepared via different synthesis techniques. Chitosan/poly (acrylic acid)/poly (N-vinyl caprolactam) core-shell nanoparticles (