Classification of mobile application reviews using deep language models
Mobil uygulama değerlendirmelerinin derin dil modelleri kullanılarak sınıflandırılması
  1. Tez No: 831926
  2. Yazar: EMRE EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BAŞAK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kullanıcı yorumları, hata raporları, özellik istekleri ve uygulama hakkında övgü veya eleştiri nedenleri gibi mobil uygulamalar için değerli bilgiler içermektedir. Yorumların manuel analizi, bir uygulama için alınan çok sayıda yorum nedeniyle maliyetli olabilmektedir. Kullanıcı yorumlarını etiketlemek için gereken çabayı azaltmak için, literatür derin dil modellerini araştıran birkaç çalışma dışında, genellikle sığ makine öğrenme yöntemlerine odaklanmaktadır. Bu tez i. uygulamaların kalitesini ve iş stratejisini eleştiren yorumları ayırt etmek için yeni bir etiket tanımlar, ii. 2230 adet manuel etiketlenmiş kullanıcı yorumları verisi sunar ve iii. kullanıcı yorumları sınıflandırılması için BERT, RoBERTa, DeBERTa, GPT-3 (ada) ve GPT-3 (curie) modellerinin performansını inceler. Sonuçlarımız, GPT-3 (curie)'nin BERT modelinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir, ancak F1-puanı açısından geri kalan arasında anlamlı bir fark yoktur. Ayrıca, sınıflandırma sürecinden elde edilen yorumlardan yaygın konuları ve tartışmaları belirlemek ve yakalamak için konu çıkarımı yaparak pipeline'imizi genişletiyoruz. Bu ek adım, kullanıcı geri bildirimleri içinde yaygın olan konuları daha derinlemesine anlamamızı sağlar.
Özet (Çeviri)
User reviews include valuable information for mobile applications such as bug reports, feature requests, and rationale for praising or criticising about the application. Manual analysis of the reviews is costly due to the vast number of reviews received for an application. To reduce this manual effort, the literature mainly focuses on shallow machine learning methods with few studies investigating the deep language models to assign labels to the reviews. This thesis i. defines a new label to distinguish reviews criticising the quality and business strategy of applications, ii. presents a new manually annotated dataset of application reviews of size 2230, and iii. studies the performance of BERT, RoBERTa, DeBERTa, GPT-3 (ada), and GPT-3 (curie) models for review classification. Our results indicate that GPT-3 (curie) significantly outperforms the BERT yet there is no significant difference among the rest considering the F1-score. Additionally, we extend our pipeline by performing topic extraction to identify and capture common themes and topics from the reviews resulting from the classification pipeline. This additional step allows us to gain deeper insights into the prevalent subjects and discussions within the user feedback.