Postmenopozal dönemdeki kadınlarda depresif duygu durumunun, kişilik özellikleri ve menopozal semptomlarla ilişkisi
The relationship of depressive mood state with personality traits and menopausal symptoms in postmenopausal women
  1. Tez No: 831981
  2. Yazar: BENSU BALKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN, DOÇ. DR. ÖMER HAMİD YUMUŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Menopoz kadınların yaşam dönemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Menopoz yumurtalık aktivitesinin kaybı sonucunda adet kanamasının sona ermesi ve bu nedenle son olarak görülen adet olarak tanımlanmaktadır. Kadınların yaşamlarının üçte biri menopoz dönemini kapsamaktadır. Menopoz bir hormon hastalığı olarak değil gelişim dönemi olarak kabul edilmektedir ve yapmış olduğumuz çalışmada postmenopozal dönem içerisinde bulunan kadınlarda depresif duygu durumunun kişilik özellikleri ve menopozal semptomlarla ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Gözlemsel tipte kesitsel bir anket çalışması olan araştırmamız 24/04/2023-24/06/2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Menopoz Kliniği'ne başvuran 45-65 yaş arasında son adetinin üzerinden en az on iki ay geçmiş olan postmenopozal dönemdeki 189 kadın dahil edilerek yapılmıştır. Anket Formu; yüzyüze bu tarihler arasında uygulanmıştır. Anket çalışmamızda katılımcıları tanımlayan 9 soru Sosyo-Demografik ve Tıbbi Bilgi Formu, katılımcıların depresyonunun değerlendirildiği 21 soru, katılımcıların kişiliğinin ölçüldüğü 20 soru, menopoz semptomlarının değerlendirildiği 11 soru olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. BULGULAR: Çalışmaya postmenopozal dönemdeki 45-65 yaş arasındaki 189 kadın katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 54,4 ± 4,4, ortalama menapoz yaşı 48,2 ± 3,7, ortalama menapoz süresi ise 6,0 ± 4,5 yıl olarak bulunmuştur. Beck Depresyon Ölçeği puanları ile Cervantes Kişilik Ölçeği alt ölçeklerinden Dışa/içe dönük olma, Duygusal Denge/nörotizm, Tutarlı/tutarsız olma alt ölçeklerinden alınan puanlar arasında orta düzeyde (sırasıyla r=0,314, r=0,573, r=0,374) pozitif ve anlamlı olan ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Menopause is recognized as one of the life stages of women. Menopause is defined as the cessation of menstruation as a result of loss of ovarian activity and therefore the last menstrual period. One third of women's life span covers the menopause period. Menopause is not considered as a hormone disease but as a developmental period. For this reason, the aim of this study is to examine the relationship between depressive mood and personality traits and menopausal symptoms in postmenopausal women. METHODS: Our study, which is an observational cross-sectional survey study, was conducted between 24/04/2023 and 24/06/2023 by including at least 189 postmenopausal women aged 45-65 years who were at least twelve months past their last menstrual period who applied to Ankara Bilkent City Hospital Menopause Clinic. The Questionnaire Form was administered face-to-face to these 189 women between 24/04/2023 and 24/06/2023. The questionnaire consists of four parts: 9 questions describing the participants in our study, Socio-Demographic and Medical Information Form, 21 questions evaluating the depression of the participants, 20 questions measuring the personality of the participants, and 11 questions evaluating menopausal symptoms. FINDINGS: A total of 189 postmenopausal women aged 45-65 years participated in the study. The mean age of the participants was 54.4 ± 4.4 years, the mean age at menopause was 48.2 ± 3.7 years, and the mean duration of menopause was 6.0 ± 4.5 years.. A moderate (r=0.314, r=0.573, r=0.374, respectively) positive and significant correlation was found between Beck Depression Scale scores and Cervantes Personality Scale subscales of Extraversion/introversion, Emotional stability/neuroticism, Consistent/inconsistent.