Video yardımcılı torakoskopik cerrahi sonrası analjezisi için erektör spina plan bloğu ile retrolaminar bloğun karşılaştırılması
Comparison of erector spina plan block and retrolaminar block for video-assisted thoracopic post-surgery analgesia
  1. Tez No: 831982
  2. Yazar: YAKUP GÜDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURAK EŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızda, video yardımcılı torakoskopik cerrahi geçiren hastalara, cerrahi öncesi ultrason eşliğinde yapılan erektör spina blok ve retrolaminar blok yapılarak, bu iki blokajı analjezi etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığı'ndan etik kurul onayı alınmasının ardından başlanmıştır. Çalışmaya video yardımcılı torakoskopik cerrahisi geçirecek, ASA I-II, 18-81 yaş aralığında çalışmaya katılmayı kabul eden 54 hasta dahil edildi. Hastalar, bilgisayar programı ile randomize edilerek, Grup ESP (n=27) ve Grup Retrolaminar (n=27) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Tüm hastalara genel anestezi sonrası ve ameliyat öncesi ultrason eşliğinde Retrolaminar ve ESP blokları uygulandı. Her iki gruptaki hastaların blok mayileri 30 ml %0.5 bupivakain ve 10 ml %2 lidokain olmak üzere toplamda 40 ml olacak şekilde ayarlandı. Tüm hastalara ameliyat bitiminden 30 dk öncesinde 1 gr Parasetamol iv uygulandı. Hastaların derlenme odasındaki postoperatif yan etkileri, postoperatif ilk kurtarıcı analjezik ihtiyaç zamanları, 1, 6, 12 ve 24. Saatlerdeki VAS skorları, 24 saatte tüketilen toplam tramadol ve diklofenak miktarları kaydedildi. İstatistik için IBM SPSS versiyon 20 (Chicago, IL, USA) programı kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık sınırı olarak p0.05). Retrolaminar grupta ESP gruba göre intraoperatif remifentanil tüketimi anlamlı yüksek bulundu(p0.05). Sonuç: Çalışmamızda, her iki grup arasında postoperatif analjezi tüketimi açısından ve VAS skorları açısından fark bulunamadı. Her iki blok da multimodal analjezinin parçası olarak kullanılabilir ancak tek başına postoperatif analjeziyi sağlayabilecek etkinliği bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it is aimed to compare the analgesia efficacy of these two blockades by performing ultrasound-guided erector spina block and retrolaminar block in patients undergoing video-assisted thoracoscopic surgery. Materials and Methods: This study was started after obtaining ethics committee approval from Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee. Fifty-four patients, ASA I-II, aged between 18-81 years, who would undergo video-assisted thoracoscopic surgery, were included in the study. The patients were randomized by computer program and divided into 2 groups as Group ESP (n=27) and Group Retrolaminar (n=27). Retrolaminar and ESP blocks were applied to all patients under ultrasound guidance after general anesthesia and preoperatively. The block fluids of the patients in both groups were adjusted to be 40 ml in total, as 30 ml of 0.5% bupivacaine and 10 ml of 2% lidocaine. 1 gr Paracetamol iv was administered to all patients 30 minutes before the end of the surgery. Postoperative side effects of the patients in the recovery room, the first postoperative analgesic requirement, VAS scores at 1, 6, 12 and 24 hours, total amount of tramadol and diclofenac consumed in 24 hours were recorded. IBM SPSS version 20 (Chicago, IL, USA) program was used for statistics and p0.05). Intraoperative remifentanil consumption was found to be significantly higher in the retrolaminar group compared to the ESP group (p0.05). Conclusion: In our study, no difference was found between the two groups in terms of postoperative analgesia consumption and VAS scores. Both blocks can be used as part of multimodal analgesia, but they are not effective alone to provide postoperative analgesia.