Abdülkerim Hâdî'nin Âheng-i Sürûr eseri (Metin-inceleme)
Abdülkerim Hâdî's Âheng-i Sürûr (Text-analysis)
- Tez No: 832025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER ŞÜKRÜ YİĞİTLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Tanzimat edebiyatı ile Servet-i Fünûn edebiyatı arasındaki Ara Nesil edebiyatı mensuplarından olan ve bu anlayışla eserlerini oluşturan Abdülkerim Hâdî, 1874 yılında doğan ve şiir, hikâye, roman, dil bilgisi gibi alanlarda eserler veren çok yönlü edebi kişiliğe sahip bir yazardır. Kendisi hakkında sınırlı bilgilere sahip olduğumuz yazar, Ara Nesil'in edebi anlayışı doğrultusunda yenilikçi bir yaklaşımla eserlerini meydana getirir. Yazar üç şiir kitabından biri olan Âheng-i Sürûr'da ele aldığı bireyin iç âlemine yönelik temaları kendine has şiir diliyle ahenk unsurlarından yararlanarak estetik ve müzikal bir yaklaşımla yansıtır. Kendine özgü imge dünyası ve dili kullanma becerisi doğrultusunda ferdiyetçi temaları ölçü, ahenk unsurlarının yanı sıra söz sanatlarından faydalanarak şiirlerini estetik ve sanatsal bir zemine oturtan şair, şiirlerinin biçimsel ve anlamsal yapısını pekiştirerek bütünleştirir. Divan edebiyatının geleneksel nazım birimlerinin yanı sıra mensubu olduğu Ara Nesil kuşağının edebi anlayışıyla uyuşacak nitelikte sabit nazım birimleriyle oynayarak yenilikçi ve kendine özgü bir şiir âlemi oluşturur. Bu çalışmada Abdülkerim Hâdî'nin Âheng-i Sürûr adlı eserinin transkripsiyonu yapılarak eser tema, yapı, dil ve üslup açısından ele alınmıştır. Yapılan incelemeler doğrultusunda Abdülkerim Hâdî'nin hayatı, şiir anlayışı ve Âheng-i Sürûr adlı şiir kitabı hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abdülkerim Hâdî is a writer with a versatile literary personality who was born in 1874 and produces works in fields such as poetry, story, novel, and grammar. He is one of the members of the Intermediate Generation literature between Tanzimat literature and Servet-i Fünûn literature and who creates his works with this understanding. The author, about whom we have limited information, creates his works with an innovative approach in line with Ara Nesil's literary understanding. Âheng-i Sürûr which is one of his three poetry books, the author reflects the themes of the inner world of the individual with an aesthetic and musical approach by making use of the elements of harmony with his unique poetic language. In line with his unique image world and his ability to use language, the poet integrates individualist themes by reinforcing the formal and semantic structure of his poems, making use of rhetoric as well as the elements of measure and harmony, placing his poems on an aesthetic and artistic ground. In addition to the traditional verse units of Divan literature, he creates an innovative and unique poetry world by playing with the fixed verse units that are compatible with the literary understanding of the Intermediate Generation which he is a member of. In this study, Abdülkerim Hâdî's Âheng-i Sürûr was transcribed and discussed in terms of theme, structure, language, and style. Abdülkerim Hâdî, his life, his understanding of poetry, and his book titled Âheng-i Sürûr were analyzed and discussed accordingly.