Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklara adı söylenen eylemi bir görsel üzerinde gösterme becerisinin öğretiminde ayrık denemelerle öğretimin etkililiği
The effectiveness of teaching with discrete trials in teaching children with Autism Spectrum Disorder the skill of showing the named action on a visual
  1. Tez No: 832026
  2. Yazar: MERVE TÜRKEŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÇİFCİ TEKİNARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada, OSB olan çocuklara,“adı söylenen eylemi bir görsel üzerinde gösterme”becerisinin öğretiminde ADÖ'nün etkililiği araştırılmıştır. Tek- denekli araştırma yöntemlerinden, katılımcılar arası çoklu yoklama modeli ile tasarlanan araştırma, yaşları 5 ile 7 arasında değişim gösteren OSB olan 3 çocukla yürütülmüştür. Araştırmanın bağımlı değişkeni, adı söylenen eylemi görseller arasından işaret ederek ya da karta dokunarak gösterme davranışıdır. Bağımsız değişkeni ise katılımcı çocuklara öğretim uygulamaları sırasında sunulan ADÖ yöntemidir. Bulgular, ADÖ'nün OSB olan çocuklara adı söylenen eylemi bir görsel üzerinde gösterme becerisinin öğretiminde etkili olduğunu ve öğretim sona erdikten 1, 3 ve 4 hafta sonra çocukların öğrendikleri hedef beceriyi koruduklarını ve ADÖ sırasında sunulan hedeflenmeyen bilgi uyaranlarını kazandıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of teaching with DTT in teaching the skill of“showing the named action on a visual”to children with ASD was investigated. The study, which was designed with the multiple probe between subjects model, one of the single-subject research methods, was conducted with 3 children with ASD aged between 5 and 7 years. The dependent variable of the study was the behavior of showing the named action by pointing among the visuals or touching the card. The independent variable was the DTT method presented to the participant children during the teaching practices. The findings show that the DTT was effective in teaching children with ASD the skill of showing the named action on a visual and that 1, 3, and 4 weeks after the end of the instruction, the children retained the target skill they learned and acquired the non-targeted information stimuli presented during the DTT.