Orta Asya'da Süleymancılık: Kazakistan örneği
Süleymancılık in Central Asia: A case study of Kazakhstan
- Tez No: 832056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Süleymancılık olarak bilinen dini bir cemaatin Kazakistan'daki faaliyetlerini incelemektedir. Süleymancılık, geleneksel tarikatlara benzemeyen ve Türkiye'den Kazakistan'a yayılan özgün bir dinî harekettir. Çalışma, Süleymancılığın kökenlerini, tarihini, Kazakistan'a girişini ve faaliyetlerini ayrıntılı bir şekilde ele alarak bu hareketi anlamayı amaçlamaktadır. 1990'lı yıllardan itibaren, Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasının ardından Süleymancılık hareketinin bu ülkede hızla yayıldığı gözlemlenmiştir. Süleymancılar, Kazakistan'da eğitim kurumları açarak özellikle din eğitimi alanında büyük bir boşluğu doldurmuşlardır. Ayrıca, hareketin Kazakistan'da nasıl algılandığı, medya ve kamuoyu tarafından dile getirilen görüşler ve bu hareketin Kazakistan'daki imajı da ele alınmıştır. Kazakistan Müslümanları Dinî İdaresi (KMDB) ile Süleymancılar arasındaki ilişkiler ve yaşanan anlaşmazlıklar da bu çalışmanın bir parçasıdır. Çalışma, Süleymancılık hareketinin Kazakistan'da nasıl bir yer edindiğini, hangi zorluklarla karşılaştığını ve gelecekte nasıl bir evrim geçirebileceğini değerlendirmektedir. Bu çalışma, hem Süleymancılık hareketini anlamak isteyen araştırmacılara hem de Kazakistan'ın dinî ve sosyal yapısı üzerine çalışma yapmak isteyenlere referans olacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the activities of a religious community known as Süleymancılık (Suleymancilik) in Kazakhstan. Süleymancılık is a unique religious movement that does not resemble traditional Sufi orders, and it has spread from Turkey to Kazakhstan. The study aims to understand Süleymancılık by delving into its origins, history, entry into Kazakhstan, and activities in detail. Since the 1990s, Süleymancılık has rapidly expanded in Kazakhstan following the country's independence. Süleymancılar have filled a significant educational gap in Kazakhstan by establishing educational institutions, particularly in the field of religious education. Additionally, the study explores how Süleymancılık is perceived in Kazakhstan, public opinions as portrayed in the media, and the image of this movement in the country. The relationships and disputes between the Süleymancılar and the Kazakhstan Muslims' Religious Administration (KMDB) are also a focal point of this study. The research evaluates how Süleymancılık has established itself in Kazakhstan, the challenges it has faced, and potential future developments. This study serves as a valuable reference for researchers interested in understanding Süleymancılık and those examining the religious and social dynamics of Kazakhstan.