Türkçede prozodi algısı değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi
Development of prosody perception assessment scale in Turkish
  1. Tez No: 832068
  2. Yazar: AYŞE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçe Prozodi Algısı Testi geliştirmek, güvenirliğini belirlemek ve cinsiyet ile müzik veya oyunculuk eğitiminin test puanları üzerindeki etkisini incelemektir. Geliştirilen ölçek A.Vurgu, B.Durak ve C.Ton testleri ve ilgili alt testlerini içermektedir. Test, 45 pratik maddesi ve 157 test maddesi olmak üzere toplam 202 maddeden oluşmaktadır. Pilot çalışma, yaş ortalaması 20,59, ±1,27 olan 32 (17 kadın) birey ile gerçekleştirilmiştir. Nihai test ile yapılan uygulamaya 18-49 (31,7, ±7,18) yaş aralığında 70 (35 kadın) birey dahil edilmiştir. Kapsam geçerliğini sağlamak için uzman görüşleri alınmış, kapsam geçerlik indeksi 0,88 olarak elde edilmiştir. Yapı geçerliğini sağlamak amacı ile Cronbach alpha analizi yapılmış ve genel olarak, ölçüm aracının güvenirliğini değerlendirmede kabul edilebilir bir iç tutarlık seviyesi olan 0,70 ve üzeri değerlerin elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to develop the Turkish Prosody Perception Test, evaluate its reliability, and investigate the effects of gender and music or acting education on test scores. The created scale comprises the A.Accent, B.Pause, and C.Tone assessments, as well as related subtests.The overall number of items in the test is 202, with 45 practical items and 157 test items. The pilot study included 32 (17 female) participants mean aged 20,59, ±1,27. The application with the final test includes 70 (35 female) participants between the ages of 18 and 49 (31,7, ±7,18). Content validity was established by obtaining expert opinions, yielding a content validity index score of 0,88. Cronbach's alpha analysis was used to evaluate the construct validity, and it was observed that when evaluating the measuring tool's reliability, values of 0,70 and above, which is an acceptable degree of internal consistency, were achieved in general.