Yazır (Trakya) bentonitinin boya sanayiinde kıvamlaştırıcı olarak kullanılmak üzere hazırlanması olanaklarının araştırılması
Investigation of beneficiation possibilities of Yazır (Trakya) betonites as rheological agent in the paint industry
  1. Tez No: 83210
  2. Yazar: KENAN ÇİNKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET YAZIR (TRAKYA) BENTONİTİNİN BOYA SANAYİİNDE KIVAMLAŞTIRICI OLARAK KULLANILMAK ÜZERE HAZIRLANMASI OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI Bentonit, smektit grubu kil minerallerinden olup %85 ten fazla montmorillonit içerir ve üç tabakalı bir kristal yapıya sahiptir. Su ile karıştırıldığında kolloidal özellik göstermesi, su ve bazı organik ortamlarda şişmesi ve yüksek plastisheye sahip olması gibi özellikleri nedeniyle bir çok kullanım alanına sahip olan önemli bir kildir. Başlıca sondaj, yağ ağartma, döküm, petrol rafinasyonu, atık suların temizlenmesi, boya katkı maddesi gibi alanlarda kullanılan bentonitler, Na-bentonit, Ca-bentonit ve karışık (hem Na, hem de Ca içeren) bentonitler olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Dünya bentonit rezervinin yaklaşık %20 sine sahip olduğu bilinen ülkemiz, bentonit ticaretinde söz sahibi değildir. Bunun asıl nedeni ise organik kil, alkali veya asit aktive bentonit gibi modifîye edilmiş bentonit ürünlerinin mevcut teknolojimiz ile elde edilemeyişidir. Yüksek lisans tezi olarak yürütülen bu çalışma kapsamında önemli bir modifîye bentonit türü olan“Organik Kil”elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen organik killerin özellikle solvent bazlı boyalarda“Reolojik Katkı Maddesi”olarak kullanımı araştırılmıştır. Ülkemizde boya sanayinde kullandığımız reolojik katkı maddelerinin tamamı halen yurt dışından ithal edilmektedir. Bu nedenle Yazır-Enez bentonitlerinden“Organik Kil”adı verilen,“Reolojik Katkı Maddesi”elde edilmeye çalışılmıştır. Deneysel çalışmalarda Yazn* bentonitinden başka İpsala, Raner A. Ş., Wyoming bentonitleri de kullanılmıştır. Karışık tipte bir bentonit olan Yazn* bentonitinin mineralojik incelemeler sonucunda, kuvars, kalsit, biyotit ve feldspat gibi safsızlıklan içerdiği belirlenmiştir. Bu safsızlıklann uzaklaştırılarak Na-bentonit'çe zengin ürün elde edilmesi ve elde edilen Na-bentonit'çe zengin üründen iyon değiştirme yardımıyla“Organik Kil”üretimi için bir çok deney yapılmıştır. Yazn* (Trakya) bentonitlerinin boya sanayinde kullanılabilirliğinin belirlenebilmesi amacıyla yapılan deneysel çalışmalar dört safhada yürütülmüştür.. İlk safhada Yazır bentoniti içerisinde elek analizi ve mineralojik incelemeler ile belirlenen iri boyutlu safsızlıklar (kuvars, kalsit, feldspat, biyotit) ile Ca-bentonit, kil zenginleştirmede yaygın olarak kullanılan hidrosiklon ve dekantasyon yardımıyla uzaklaştırılmıştır. Hidrosiklon ve dekantasyon deneyleri ile Na-bentonit'çe zengin ürünler elde edilmiştir.. İkinci safhada, elde edilen Na-bentonit'çe zengin ürünler, belirli sıcaklık ve sürelerde, farklı tür ve miktarlardaki“Kuaterner Amonyum Tuzlan”(QAT) ile iyon değişimine tabi tutulmuş ve organik kil elde edilmiştir.. Üçüncü kademede ise elde edilen iyon değişimine uğramış killerin süzme/yıkama/kurutma sayesinde iyon değişimi ile oluşan tuzlardan arındırılması sağlanmıştır.. Dördüncü ve son kademede ise elde edilen iyon değişimine uğramış killerin öğütülerek solvent içerisindeki davranışı gözlenmiştir. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonunca desteklenmiştir. Proje No: T-53 1/180398. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF BENEFICIATTON POSSIBILITIES OF YAZIR (TRAKYA) BENTONTTES AS RHEOLOGICAL AGENT FOR THE PAINT INDUSTRY. Bentonite which is a kind of smectite group clay mineral is almost made up 85% of montmorillonite and contains a criystal lattice with three layers. It is an important clay so that it has a variety of uses because of its coloidal property when it is mixed with water, swelling in water and in some organo environment, and having high plastisity. Bentonites are divided in to three main groups: Na-Bentonhe, Ca-Bentonhe and Mixed Bentonite (including both Ca and Na) and can be used in industries like drilling, bleaching oil, casting, oil refining, waste water treatment, paint additive material. Although our country has about 20 percent of world bentonite reserves it does not have a significant role on bentonite trade. The main reason is that modified bentonite products such as organo clay, bentonite that is activated with alkaline or acid can not obtained with our current technology. In this master thesis the author has intended to obtain a modified type of bentonite that is called“organo clay”. These organo clays then, are investigated in terms of use of“Reological additive material”specially in solvent based paints. The whole Theological additive materials that are used in the paint industry in our country are imported from foreign countries. Therefore, a rheological additive material called“organo clay”are tried to obtain fom Yazir-Enez bentonites. In the experimental works, besides the Yazir bentonite, İpsala, Raner and Wyoming bentonites are used, too. Aa a result of the minerological investigation of the mixed type of Yazar bentonite, it is determined that this bentonite includes impurities such as quartz, calcite, mica (biothe) and feldspar. The experiments are made to obtain rich Na-Bentonite with the removal of these impurities, and to produce the“organo clay”by means of ion exchange applied to rich Na-Bentonhe. The experimental works were carried out to determine the further use of the Yazar (Trace) bentonites in the paint industry are performed in four steps: 0 In the first step, the large size impurities (+38 urn) determined by screening and mineralogical tests and the Ca-Bentonite existing in the Yazir bentonite is removed by hydrocyclone commonly used in clay processing and decantation. The product with rich Na-Bentonite has been obtained by hidrocyclone and decantation. S In the second step, the rich Na-Bentonites are applied to ion exchange process together with Quaternary Ammonium Salts (Q AT) with different types and amounts in a determined temperature and period organo clay is obtained. xn0 In the third step, the clays undergone into the ion exchange, are consequently purified from the salts formed during the ion exchange by filtering/washing/drying. @ In the fourth and last step, the behaviour of the ground clays undergone into the ion exchange are observed in the solvent. This work was supported by the Research Fund of The University of Istanbul. Project number T-53 1/1 80398. xm