Katalitik dehidrogenasyonla yağ aldehiti üretimi
The Production of fatty aldehyde by catalytic dehydrogenation
- Tez No: 83212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Katalitik Dehidrogenasyonla Yağ Aldehiti Üretimi Bu çalışmada, tetradekanolden 150 - 300°C'lerde ve atmosfer basıncında, değişik reaksiyon sürelerinde, azot ve kuru hava ortamlarında metal oksit katalizörler varlığında çalışılarak tetradekanalın üretimi incelenmiştir. Söz konusu aldehitin üretimi için yapılan ön denemelerde kullanılan Engelhart, ICI, Cu/Zr, Cu/2 Ti, 200 ve 400°C'lerde kalsine edilmiş CuO'ler, 110°C'de kurutulmuş CuO, %10 Pt/Si02) 4Cu/Cr/Mn, 2Cu/Mn, 2Cu/Fe, 2Cu/Ba ve 2Cu/Cr katalizörleri V2-6 saat süreyle reaksiyonlar takip edilmiştir. Reaksiyon ortamının kuru havadan azota geçmesiyle birlikte aldehit seçimliüğinin % 21.67'den % 77.71 'e çıkmasıyla söz konusu reaksiyon için uygun çalışmanın azot ortamında yürütülmesine karar verilmiştir. Ürün dağılımının reaksiyon süresine bağlı olarak değişimi incelendiğinde, reaksiyon süresi artıkça, alkan, ester ve diğerleri şeklinde adlandırılan ürünlerin arttığı görülmüştür. Değişik yüzdelerde Na2C03 ile desteklenmiş 2Cu/Ba katalizörleri incelendiğinde, hiçbir Na2C03 desteğine gerek duyulmadığı anlaşılmıştır. Katalizör (2Cu/Ba) oranının %0.5 ile 4 arasında değişmesiyle aldehit seçimliliği ve veriminde görünür bir düşüş ve ester miktarında ise bir artış kaydedilmiştir. 2Cu/Ba katalizörü kullanılarak farklı sıcaklıklarda yapılan denemelere göre, 300 °C'de reaksiyonun yapılması ile diğer sıcaklıklara kıyasla en yüksek aldehit seçimliliği, verimi ve toplam aktivite gösterdiği keşfedilmiştir. Yapılan tüm denemeler sonucunda, en yüksek aldehit seçimliliğini % 94.24 ve aldehit verimini % 65.44 ile reaksiyon şartlarının 300 °C'de 2 saat süreyle azot ortamında % 0.5 oranında 2Cu/Ba katalizörünün yağ alkolü ile reaksiyonunda elde edildiği anlaşılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Production of Fatty Aldehyde by Catalytic Dehydrogenation In this study, the production of tetradecanal in the presence of metal oxide catalysts at temperatures of 150-300°C and atmospheric pressure, in various reaction times in Nitrogen and Dry Air presences from tetradecanol was investigated. Reactions were carried out over Engelhart, ICI, Cu/Zr, Cu/2Ti, CuO's calcined at the various temperatures (ie. 200 and 400°C), CuO dried at temperature of 110°C, %10 Pt/Si02, 4Cu/Cr/Mn, 2Cu/Mn, 2Cu/Fe, 2Cu/Ba and 2Cu/Cr catalysts used in the pre-experiments done for tetradecanal production in N2 and dry air for V2-6 hours. The suitable operating conditions for the related reaction was carried out in N2 presence because the selection of aldehyde risen from %21.67 to %77.71 by reaction atmosphere was changed from dry air to N2. In the same way, when changing of distribution of product from the point of time was studied, it was seen as time of reaction increased, alkane, ester and productions called the others increased. It was understood that when 2Cu/Ba catalysts impregnated Na2CC>3 solutions with varied compositions in weight were examined, it was not necessary to use Na2C03 support. It was recorded considerably a decrease in selection and yield of aldehyde and an increase in amount of ester by changing between % 0.5 to 4 the ratio of catalyst (2Cu/Ba). According to the tests done at various temperatures with 2Cu/Ba catalyst, it was found out that high yield and selection of aldehyde and total activity pointed out in comparison to the other temperatures with was done at temperatures of 300°C. hi the result of all the tests, when 2Cu/Ba catalyst of the ratio of % 0.5 was reacted with fatty alcohol at temperature of 300°C, for 2 hours, in presence of N2 it was found that the catalyst gave the highest selection of aldehyde, % 94.24, and yield aldehyde, % 65.44. VII