Türkiye'nin bazı romulea (iridaceae) türleri üzerine morfolojik araştırmalar
Morphological studies on some romulea (iridaceae) species of Turkey
  1. Tez No: 83213
  2. Yazar: OSMAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
TÜRKİYE'NİN BAZI ROMULEA (Iridaceae) TÜRLERİ ÜZERİNE MORFOLOJİK ARAŞTIRMALAR ÖZET Türkiye Florası 'ndan dört Romulea türünün bazı vegetatif ve generatif organlarının dış ve iç morfolojik (anatomik) özellikleri çoğu ilk kez olmak üzere bu araştırma kapsamında ortaya konmuştur. Dış Morfoloji bölümünde korm, yaprak, çiçek gibi organların bir çok morfolojik özelliği ile bütün türlerin genel görünüşleri (habitus) fotoğrafların eşliğinde verilmiştir. İç Morfoloji bölümünde türlerin yalnız yaprak ayasının enine kesitlerinde yaprağın genel görünümü, oluklar, papiller ve mezofil ile iletim demetlerinin dağılımı mikrofotograflar ile ortaya konulmuştur. VII
Özet (Çeviri)
MORPHOLOGICAL STUDIES ON SOME ROMULEA (Iridaceae) SPECIES OF TURKEY SUMMARY The external and internal morphological (anatomical) features of some vegetative and generative organs that belong to four Romulea species from the Flora of Turkey have been investigated in this research mostly for the first time. In the section of external morphology, most of the morphological characteristics of organs such as corm, leaf, flower and the general outlook (habitus) of all species have been given along with pictures. In the section of internal morphology; outlook of the leaf, grooves, papillae, mesophyl, and the distribution of the vascular bundles in just transverse sections of the leaf lamina have been shown with microphotographes. VIII