L-arjinin ve C vitamini aliminin basketbolcularda aerobik- anaerobik performans, laktik asit ve kan glikoz parametreleri üzerine akut etkisi
The acute effect of L-arginine and vitamin C intake on aerobic-anaerobic performance, lactic acid and blood glucose parameters in basketball players
  1. Tez No: 832120
  2. Yazar: GÜLŞEN KARATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN SUNA, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı L-Arjinin ve C vitamini alımının basketbolcularda aerobik- anaerobik performans, laktik asit ve kan glikoz parametreleri üzerine akut etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Isparta ilinde yaşayan 18-23 yaş aralığında 18 lisanslı basketbolcu katılmıştır. Çalışmaya katılan basketbolcular plasebo grubu (n=6), L-Arjinin Alan Grup (AG) (n=6) ve L-Arjinin+C vitamini AG(n=6) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Araştırmaya katılan plasebo grubunun boy ortalamaları;183,16±8,54 cm, vücut ağırlığı ortalamaları;75,71±16,14 kg yaş ortalamaları; 20,33±1,21 yıl, L-Arjinin AG boy ortalamaları;181±4,97 cm, vücut ağırlığı ortalamaları; 68,38±4,52 kg yaş ortalamaları;19,66±2,06 yıl, L-Arjinin+C vitamini AG boy ortalamaları;182,83±7,62 cm vücut ağırlığı ortalamaları;80,56±9,82 kg, yaş ortalamaları 20,83±1,94 yıldır. Araştırmada conconi koşu bandı, Monark 839E bisiklet ergometresi, lactate scout ve OKmeter Optima kan şeker ölçüm cihazı kullanılmıştır. Gruplara takviye verilmeden aerobik conconi koşu bandı testi ve wingate anaerobik güç testi uygulanmış, laktik asit, kan glikoz düzeyi ve aerobik-anaerobik performans değerleri kaydedilmiştir. 48 saatlik arınma döneminden sonra her bir gruba takviyeler verilerek testler tekrarlanmıştır. Verilerin analizinde SPSS Statistic 22 programı kullanılmıştır. Grup içi ön ve son test değerlerini karşılaştırmak için 'Paired t' testi; gruplar arası ön ve son test değerlerini karşılaştırmak için 'One-Way ANOVA' testlerinden yararlanılmıştır ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde L-Arjinin+C vitamini alan grubun ön ve son testleri karşılaştırıldığında; peak power, koşu mesafesi ve laktik asit değerlerinde istatiksel anlamlı fark tespit edildi (p0,05). Sonuç olarak; basketbolcularda L-Arjinin+C vitamini alımının akut etkisinin aerobik-anaerobik performansı geliştirdiği, biriken laktik asit seviyesini düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effect of L-Arginine and Vitamin C intake on aerobic-anaerobic performance, lactic acid, and blood glucose parameters in basketball players. The study included 18 licensed basketball players aged between 18 and 23 years from Isparta province. The basketball players participating in the study were divided into three groups: placebo group (n=6), L-Arginine Supplementation Group (SG) (n=6), and L-Arginine + Vitamin C SG (n=6). The average height of the placebo group participants was 183.16±8.54 cm, the average body weight was 75.71±16.14 kg, and the average age was 20.33±1.21 years. The average height of the L-Arginine SG participants was 181±4.97 cm, the average body weight was 68.38±4.52 kg, and the average age was 19.66±2.06 years. The average height of the L-Arginine + Vitamin C SG participants was 182.83±7.62 cm, the average body weight was 80.56±9.82 kg, and the average age was 20.83±1.94 years. The Conconi treadmill, Monark 839E bicycle ergometer, lactate scout, and OKmeter Optima blood glucose measurement device were used in the research. The groups underwent aerobic Conconi treadmill test and Wingate anaerobic power test without any supplementation, and measurements of lactate levels, blood glucose levels, and aerobic-anaerobic performance were recorded. After a 48-hour washout period, the each groups were supplements, and the tests were repeated. SPPS Statistic 22 program was used in the analysis of the data. To compare the pre- and post-test values within each group, a paired t-test was used. For comparing the pre- and post-test values between groups, One-Way ANOVA tests were employed, with a significance level of 0.05 being accepted. When examining the obtained findings, it was observed that in the group receiving L-Arginine+C vitamin, there were statistically significant differences in peak power, running distance, and lactate levels between the pre- and post-tests (p0.05). In conclusion; It has been determined that the intake of L-Arginine + Vitamin C in basketball players improves the acute bone aerobic-anaerobic performance and reduces the accumulated lactic acid level.