Kısa süreli lokal soğuk uygulamasının izometrik kasılmakuvveti üzerine etkisi ve bu etki altında yatan nöronalmekanizma
The effect of brief skin cooling on isometric muscle strength and the neuronal mechanism underlying this effect
- Tez No: 832177
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KARACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Amaç: Kas iğciğinin sempatik innervasyonu vardır. Cilde kısa süreli soğuk uygulaması sempatik aktivite artışı sağlar. Rehabilitasyon pratiğinde, motor fasilitasyonu sağlamak üzere cilde kısa süreli lokal soğuk uygulaması yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kısa süreli lokal soğuk uygulamasının izometrik kasılma kuvveti artışı sağlayıp-sağlamadığı ve eğer bir artış oluyorsa bu etkinin kas iğciği aktivitesi ile ilişkili olup-olmadığını incelemekti. Gereç ve Yöntem: Çalışma 14 sağlıklı genç erişkin erkek gönüllü üzerinde yapıldı. Soğuğun motor fasilitasyon etkisini test etmek üzere, deneklerden sol elini buzlu suya daldırmaları istenerek, soğuk stres testi (SST) uygulandı. SST'nin sempatik aktivite üzerine etkisi EKG kaydı alınarak, kalp hızı (KH) ölçümü ile izlendi. Ayak plantar fleksör kası maksimal izometrik kasılma (MİK) kuvveti, kuvvet sensörü aracılığıyla ölçüldü. MIK, tek başına, SST eşliğinde ve tezahürat eşliğinde olmak üzere üç ayrı periyotta uygulandı. Her üç periyotta yüzeyel EMG kullanarak soleus V-dalgası ve ayak plantar fleksör kas kuvvet kayıtları alındı. Bulgular: SST sırasında, ayak plantar fleksör kas kuvvetinde %25 ve V/M oranında (standardize V-yanıtında) %93.6 oranında anlamlı artışlar olduğu saptandı. SST sırasında sempatik aktivite göstergesi olan kalp hızında (KH) %7.0 oranında anlamlı artış olduğu saptandı. Tezahürat sırasında, fleksör kas kuvvetinde ve kalp hızında anlamlı artış olduğu halde V/M oranında anlamlı bir değişme olmadı. Sonuç: Kısa süreli lokal soğuk uygulaması, sempatik sistem üzerinden kas iğciği aktivitesini düzenleyerek maksimum izometrik kasılma (MİK) kuvvetini arttırır. Kısa süreli soğuk uygulama bir dizi seanslar halinde yapıldığında, kümülatif etki ile kas kuvvetinde progresif ve kalıcı artış sağlanabilir. Bu konuda sportif ve klinik araştırmalara gereksinim vardır
Özet (Çeviri)
Objective: Muscle spindles have sympathetic innervation. Applying cold to the skin for short periods of time increases sympathetic activity. In rehabilitation practice, short-term local cold is applied to the skin to provide motor facilitation. The aim of this study was to examine whether short-term local cold application provides an increase in isometric contractile strength and, if so, whether this effect is related to muscle spindle activity. Materials and Methods: The study was conducted on 14 healthy young adult male volunteers. To test the motor facilitation effect of the cold, subjects were asked to dip their left hand in ice water and a cold stress test (SST) was performed. The effect of SST on sympathetic activity was monitored by ECG recording and heart rate (KH) measurement. The maximal isometric contraction (MIC) force of the plantar flexor muscle of the foot was measured using a force sensor. MIC was applied in three separate periods: alone, with SST, and with cheering. In all three periods, soleus V-wave and foot plantar flexor muscle strength recordings were taken using superficial EMG. Results: During SST, significant increases in foot plantar flexor muscle strength were 25% and V/M ratio (standardized V-response) was 93.6%. During SST, there was a significant increase in heart rate (KH), which is an indicator of sympathetic activity, by 7.0%. Although there was a significant increase in flexor muscle strength and heart rate during cheering, there was no significant change in the V/M ratio. Conclusion: Short-term application of local cold increases the maximum isometric contraction (MIC) strength by regulating muscle spindle activity through the sympathetic system. When brief cryotherapy is applied in a series of sessions, a progressive and permanent increase in muscle strength can be achieved with the cumulative effect. There is a need for clinical research on this subject.