Assesment of the dynamic properties and response of masonry minarets in Istanbul
- Tez No: 832178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yüzyıllar boyunca çeşitli biçimlerde çok sayıda islami minare inşa edilmiş, Osmanlı minareleri de bunlardan biriydi. Bu çalışmada, İstanbul'da bulunan yedi Osmanlı minaresi değerlendirilmiş, bunlardan 5'i taş duvar kullanılarak, geri kalanı ise hem taş duvar hem de tuğla kullanılarak inşa edilmiştir. İlk olarak, kullanılan malzemelerin fiziksel ve mekanik özellikleri bir Schmidt çekiç testi kullanılarak belirlenmiştir. Temel dönem ile etkilenen parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmak için regresyon analizi yapılmıştır. Bu çalışmada minarelerin temel dönemini tahmin etmek için iki denklem türetilmiştir. Yedi minare, SAP2000 yazılımı kullanılarak kendi ağırlıkları, zaman geçmişi analizleri ve modal analizleri altında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Over the centuries, numerous Islamic minarets have been constructed in various forms, the Ottoman minarets were one of them. In this study, seven Ottoman minarets located in Istanbul were evaluated, 5 of them were constructed using stone masonry, and the rest were constructed using both stone masonry and brickwork. Firstly, the physical and mechanical properties of the materials used were determined using a Schmidt hammer test. Regression analysis was conducted to investigate the relationship between the fundamental period and the affected parameters. In this study, two equations were derived to estimate the fundamental period for minarets. The seven minarets were analyzed under their self-weight, time history analysis, and modal analysis using the SAP2000 software.