Çelik siloda kısa süreli mısır depolamada sıcaklık ve nem arasındaki ilişki
The relationship between temperature and humidity in short-term mai̇ze storage in a steel silo
- Tez No: 832189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırmada, çelik siloda kısa süreli depolanan dane yemlik mısırda depolama süresinin sıcaklık (s) ve nem (n) değerlerine etkisi ile bu değerlerin birbirileri ile aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Çelik siloda depolanan mısırlardan 10 gün boyunca alınan numunelerin sıcaklık ve nem değerleri ölçülmüş ve depolama süresine bağlı olarak, depolama sıcaklığı ile depolama nemi arasındaki korelasyon ve regresyon katsayıları incelenmiştir. Araştırma sonucunda, depolama süresinin mısır sıcaklığını ve nemini etkilediği ve günlük sıcaklık ve nem değerleri arasındaki farkların 5. günden itibaren önemli seviyelere ulaştığı tespit edilmiştir (p0.05). Tahminlerdeki doğruluk derecesi ise r2 = 0.3806 olarak bulunmuştur. Regresyon analizinde ise, regresyon denklemleri n= 23.2 − 0.500s ve s= 29.1 – 0761n olarak hesaplanmıştır. Depolanmış mısırın çiftlik hayvanları yetiştirme ve besleme dönemlerindeki etkisini de içine alan çalışmalar gerçekleştirilmesinin hem akademik hem de sektör gelişimi açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of storage time on temperature (t) and humidity (h) values of maize stored for a short time in a steel silo and the relationships between these values were investigated. The temperatures and humidity of the samples taken from the maize stored in the steel silo for 10 days were measured and the correlation and regression coefficients between the storage temperature and the storage humidity were examined depending on the storage period. As a result of the research, it has been determined that the storage period affects the temperature and humidity of the maize and the differences between the daily temperature and humidity values reach significant levels from the 5thday(p0.05). The accuracy in the predictions was found to be r2 = 0.3806. In the regression analysis, the regression equations were calculated as h= 23.2 − 0.500t and t= 29.1 – 0761h. It is thought that carrying out studies including the effect of stored maize on the farm animal growing and feding periods will be beneficial for both academic and sector development.