Bulanık graflarda bulanık randıc enerji ve bulanık randıc estrada indeks
Fuzzy randic energy and fuzzy randic estrada index in fuzzy graphs
- Tez No: 832202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tezin amacı, bulanık Randic enerji ve bulanık Randic Estrada indeks tanımını yaparak bulanık Randic enerji ve bulanık Randic Estrada indeks için sınır çalışmalarını araştırmak ve elde edilen sonuçları ortaya koymaktır. Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan giriş bölümünde graf teorinin tarihçesi ve kaynaklar kısmında kullandığımız çalışmaların kısa bir özeti verilmiştir. İkinci bölümde, graf teorinin temel tanım ve önbilgileri verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmamıza konu olan bazı topolojik indeksler, enerji ve bulanık grafın bazı temel tanımları verilmiştir. Dördüncü bölümde bulanık Randic matris, bulanık Randic enerji, ve bulanık Randic Estrada indeks tanımı verilmiş ve bulanık Randic enerji ile bulanık Randic Estrada indeks için sınır çalışmaları sunulmuştur. Beşinci bölümde tezden elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the boundary studies for fuzzy Randic energy and fuzzy Randic Estrada index and to reveal the obtained results by defining fuzzy Randic energy and fuzzy Randic Estrada index. This study consists of five main sections. The first section, the introduction, gives the history of graph theory and a brief summary of the works we used in the references section. In the second section, basic definitions and preliminaries of graph theory are given. In the third section, we give some basic definitions of topological indices, energy and fuzzy graphs. In the fourth section, the definition of fuzzy Randic matrix, fuzzy Randic energy, and fuzzy Randic Estrada index are given and bound studies for fuzzy Randic energy and fuzzy Randic Estrada index are presented. The fifth section presents the results obtained from the thesis.