Study the effect of oxidative stress and some chemical variables in patients with renal failure in the city of Dhi Qar
Böbrek yetmezliği olan hastalarda oksidatif stres ve bazı kimyasal değişkenlerin etkisinin incelenmesi Dhı Kar şehirinde
- Tez No: 832203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ WISAM RAISAN NAYYEF AL-MUHSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Kimya, Emergency Medicine, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Böbrek yetmezliği, böbreklerde meydana gelen ve vücuttan atıkların atılmasını engelleyen klinik bir fonksiyon bozukluğu durumudur. Dünya genelinde genç ve ileri yaşlarda kadın ve erkeklerde görülme sıklığının artması, sağlık sistemine küresel bir yük ve önemli bir araştırma konusu olarak tanımlamaktadır. Oksidatif stres, hücresel sistemin makromoleküllerinde oksidatif hasar durumuna ulaşmak için serbest radikallerin ve reaktif oksijen türlerinin (ROS) seviyelerinin arttığı ve/veya antioksidanların seviyelerinin düşürüldüğü tıbbi bir durumdur. Lipitlerin oksidatif hasarı, lipid peroksidasyonu olarak bilinen bir süreçte meydana gelir. Lipit peroksidasyonunun iyi bilinen son ürünlerinden biri, biyolojik bir sistemdeki lipid peroksidasyonu yoluyla oksidatif stres durumunu belirtmek için kullanılabilen malondialdehittir (MDA). Antiksoidantlar ise endojen antioksidanlar olarak enzimatik, protein (seruloplazmin gibi) ve küçük metabolitler ve ekzojen antiksodyanlar olarak vitaminler altında sınıflandırılabilen geniş bir malzeme yelpazesi içerir. Tüm antioksidan malzemeler, serbest radikaller ve ROS için ortak bir detoksifikasyon işlevi gerçekleştirmek üzere entegre edilerek oksidatif hasarı önler. Tüm antioksidan malzemelerin etkinliği, toplam antioksidan kapasite (TAC) testi ile belirlenebilir. Bu çalışma, böbrek yetmezliği hastalığının patofizyolojisinde leptin ve oksidatif stresin ilgisini çekmiştir. Bu çalışmaya 60 kontrol ve 60 böbrek yetmezliği hastasına bölünmüş 120 kişi dahil edildi. Her iki grupta da 30 erkek ve 30 kadın vardı. Yaş ve vücut kitle indeksi, kontroller ve böbrek yetmezliği hastaları arasındaki farklarda anlamlı olmayacak şekilde seçildi. Böbrek yetmezliği olan hastalarda serum üre, kreatinin ve sistatin C düzeyleri yükselirken GFR düzeyi düşmüştür. Malondialdehit oksidan parametre olarak alındığında böbrek yetmezliği olan hastalarda düzeyi anlamlı olarak artarken, hastaların serumunda antioksidan kapasite azalmıştır. Ayrıca seruloplazmin, böbrek yetmezliği hastalarında kontrollere göre artmıştır. Ayrıca, böbrek yetmezliği hastalarında serum leptin seviyesi kontrole göre artmıştır. Son olarak, hastalarda toplam demir bağlama kapasitesi seviyesi azalırken, ferritin seviyesi önemli ölçüde arttı.
Özet (Çeviri)
Renal failure is a clinical condition of dysfunction occrus in the kidneys, making it imparied to remove the wastes of the body. The increase of its prevelance in males and females worldwide at young and elder ages defines it as a global burden to the healthcare system, and important topic for research. Oxidative stress is a medical condition in which the levels of free radicals and reactive oxygen species (ROS) are increased and/or the levels of antixodants are decreased to reach a state of oxidatve damage to the macromolecules of cellular system. The oxdiative damage of lipids occurs in a process known as lipid peroxidation. One of the well known end-products of lipid peroxidation is malondialdehyde (MDA), which can be used to indicate the state of oxidative stress via lipid peroxidation in a biological system. The antixoidants on the other hand comprise wide spectrum of materials that can be classified under enzymatic, protein (such as ceruloplasmin), and small metabolites as endogenous antioxidants, and vitamins as exogenous antixodiants. All of the antixodant materials are integrate to perform a collective function of detoxification for free radicals and ROS, preventing the oxidative damage. The efficiency of the entire antioxidant materials can be determined by total antioxidant capaciry (TAC) test. The present study took the interest of leptin, and oxidative stress in the pathophysiology of renal failure disease. A combined 120 subject were included in this study who divided into 60 control and 60 renal failure patients. Each of the two groups contained 30 males and 30 females. The age and body mass index were selected to be non-significant in their differences between the controls and renal failure patients. The levels of serum urea, creatinine, and cystatin C were elevated in renal failure patients while the GFR level was reduced. By taking malondialdehyde as oxidant parameter, its level was increased significantly in renal failure patients, while the antioxidant capacity was reduced in the serum of patients. Moreover, ceruloplasmin was increased in renal failure patients compared to controls. Also, the level of serum leptin was increased in renal failure patients compared to control. At last, the level of total iron binding capacity was reduced in patients while the level of ferritin was increased significantly.