Synthesis of new tricyclic spiro-naphthalene-1,3,4-oxadiazoles via 1,3-dipolar cycloadditon reactions
1,3-dipolar halka katılma reaksiyonuyla yeni üç halkalı spiro-naftalen-1,3,4-oksadiazollerin sentezi
- Tez No: 832206
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVHER ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, 1,3-halka katılma reaksiyonları yoluyla yeni bir seri naftokinon türevlerinin sentezi üzerine bir çalışmayı sunmaktadır. Sentetik açıdan önemli ve uyarlanabilen bir kimyasal bileşik sınıfı olan naftakinon iskelet yapısı çok çeşitli biyolojik ve farmakolojik aktiviteler göstermektedir. Bu çalışmada, 2,3-disübstitüe-1,4-naftokinonlar, trietilamin varlığında etanol içerisinde çeşitli hidrazonil klorürler ile kaynama sıcaklığında reaksiyona sokularak on iki adet yeni 2,3-bis(feniltiyol)-spiro[naftalen-1,2'-[1,3,4]oksidiazol]-4-on türevleri elde edildi. Reaksiyon ortamında çöken ürünler soğuk etanol ile yıkanarak saflaştırıldı. Ürünlerin sentezinde elde edilen verimler, orta-iyi düzeydedir. Sentezlenen bileşikler, NMR spektroskopisi, IR spektroskopisi ve kütle spektrometrisi gibi çeşitli analitik teknikler kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a study on the synthesis of a new series of naphthoquinone derivatives via 1,3-dipolar cycloaddition reactions. Naphthoquinone skeletal structure is a synthetically important and adaptable class of chemical compounds, shows a wide range of biological and pharmacological activities. In this study, 2,3-disubstituted-1,4-naphthoquinones were reacted with various hydrazonyl chlorides in ethanol in the presence of triethylamine at boiling temperature to give twelve novel 2,3-bis(phenylthiol)-spiro[naphthalene-1,2'-[1,3,4]oxidiazole]-4-ones. The products precipitated in the reaction medium were purified by washing with cold ethanol. The yields obtained in the synthesis of the products were moderate to good. The synthesized compounds were characterized using various analytical techniques such as NMR spectroscopy, IR spectroscopy and mass spectrometry.