Electrochemical reduction of indium over indium tin oxide coated glass by using reline and ethaline deep eutectic solvents as electrolytes
Elektrolit olarak relin ve etalin derin ötektik çözücüler kullanarak indiyum kalay oksit kaplı cam üzerindeki indiyumun elektrokimyasal indirgenmesi
  1. Tez No: 832210
  2. Yazar: BURCU KOÇ HASKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
İndiyum kalay oksit (ITO), yüksek iletkenliği ve şeffaf yapısı nedeniyle birçok optik ve elektronik uygulamada kullanılan yaygın bir malzemedir. ITO kaplı cam, fotokatalitik uygulamalar için metal oksit film biriktirmede altlık olarak tercih edilmektedir. Bu çalışma kapsamında, çinko ve çinko oksit yapılarının ITO kaplı cam numuneleri üzerinde elektrokimyasal olarak çökeltilmesi hedeflenmiştir. Yüzeyler daha sonra çeşitli teknikler kullanılarak karakterize edilmiştir. Elektrolitin iyonik yapısının, konsantrasyonunun ve pH'ının ITO katodunun biriktirme mekanizması üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Sulu çözeltilerde çinko birikintileri gözlenirken, elektrolit olarak DES kullanılarak indiyum indirgenmesi meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Indium tin oxide (ITO) is a common material used in many optical and electronic applications because of its high conductivity and transparency. ITO coated glass preferred as a substrate to deposit metal oxide films for photocatalytic applications. In this study, zinc and zinc oxide were aimed to electrodeposited on ITO substrate. The surfaces were then characterized using various techniques. The influence of the electrolyte's ionic structure, concentration, and pH on the ITO cathode's deposition mechanism was discussed.