Mise-en-scène in photographic spaces from production set to exhibition space
Prodüksiyon setinden sergi alanına kadar fotoğraf mekânlarında mizansen
- Tez No: 832271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN PİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Sanat Tarihi, Fine Arts, Architecture, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu makale, fotografik temsilde gerçekçilik, faillik ve kontrol arasındaki karmaşık ilişkileri ve fotoğraf tarihindeki fotografik üretim, metin ve sergileme alanlarını analiz etmektedir. Sanat üretimindeki yaygın sahnelenmiş fotoğraf pratiğinde, fotoğrafçının özellikle belirli bir mizansenin üretimi ve/veya üretim sonrası kurgu sürecine dâhil olma düzeyi, fotoğrafçının faillik derecesini artırır. Buna göre, fotografik üretim ve sergileme mekânları ile fotografik imgelerin mekânsal ve bağlamsal özellikleri, bu mekânlar kendilerini büyük ölçüde fotoğrafçının tasarım fikirlerine ve kontrolüne açtığı ölçüde yeni bir önem kazanmaktadır. Gregory Crewdson, Jeff Wall ve Thomas Struth'un fotoğraf çalışmalarının mizansenine odaklanan çalışma, bu sanatçıların fotoğraflarının mekânsal ve bağlamsal detaylarının fotoğrafta anlam üretimindeki rolünü fotoğrafla ilgili önemli teoriler üzerinden araştırıyor.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes the intricate relations between realism, agency, and control in photographic representation and the spaces of photographic production, texts, and exhibition in the history of photography. In the prevalent practice of staged photography in art production, the level of the photographer's involvement, especially in the production of a specific mise-en-scène and/or postproduction process of editing, increases the degree of agency of the photographer. Accordingly, the spaces of photographic production and exhibition as well as spatial and contextual features of photographic images gain new prominence to the extent that these spaces largely open themselves to the design ideas and the control of the photographer. Focusing on the mise-en-scène of the photographic work of Gregory Crewdson, Jeff Wall and Thomas Struth, the study explores the role of the spatial and contextual details of these artists' photographs in the production of meaning in photography through significant theories about photography.