SiC partikül takviyeli Al-Si esaslı metal matriksli kompozit malzeme üretimi
Production of SiC particle reinforced Al-Si based metal matrix composite material
- Tez No: 83232
- Danışmanlar: PROF. DR. T. OSMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET SiC PARTIKUL TAKVİYELİ Al-Sİ ESASLI METAL MATRİKSLİ KOMPOZİT MALZEME ÜRETİMİ Kompozit malzemeler, farklı malzemelerin biraraya getirilmeleriyle oluşturulur. Bu yeni malzemenin özellikleri bir araya getirilen farklı malzemelerin özelliklerinden daha üstün olmaktadır. Metal matriksli kompozitler (MMK); mukavemet, sertlik, aşınma direnci, yüksek sıcaklıklara dayanım ve diğer özelliklerindeki üstünlüklerinden dolayı büyük ilgi çekmektedir. Bu çalışmada, Vorteks metodu ile A3 56 alaşımına %5 ve %10 hacim oranlarında SiC seramik partikülleri ilave edilerek, metal esaslı kompozitler üretilmiştir. Kum ve metal kalıplara dökümü yapılan MMK malzemelerin bir kısmına çözeltiye alma ve yaşlandırma işlemleri uygulanmıştır. Ayrıca takviyesiz alaşımın özelliklerinin ilave edilen seramik partikülerle değişiminin belirlenmesi için, kompozit malzemelerden alman numunelerin mikroyapı, sertlik, yoğunluk ve çekme özellikleri incelenmiş ve partikül ilavesinin, alaşımın özelliklerine etkisi araştırılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY PRODUCTION OF SiC PARTICLE REINFORCED Al-Si BASED METAL MATRIX COMPOSITE MATERIAL Composite materials are produced from combination of different materials. The mechanical properties of this new material is better than its components. Metal Matrix Composites (MMC's) are prefered because of their improved properties such as, strength, hardness, wear resistance, high temperature resistance and others. In this study, 5% and 10% volume fraction of SiC ceramic particles were added into A356 Al alloy to form MMC's using Vortex method. Some of mold cast and sand cast MMC specimens were heat treated (T6). In order to distinguish the properties of non-reinforced and particle reinforced A3 56 alloy, microstructural analysis, hardness tests, density measurements and tensile strenght of the composite materials were studied. In addition, the effect of particle percentage in the matrix was investigated. VII