Design of a fast FMCW radar altimeter with high accuracy
Frekans modülasyonlu sürekli dalga radar ile doğruluğu yüksek ve hızlı yükseklik ölçer tasarımı
  1. Tez No: 832345
  2. Yazar: ERSİN TUNA ATMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Frekans modülasyonlu sürekli dalga (FMCW) tekniği, mesafe ve hız ölçümlerindeki hassasiyeti sebebiyle yükseklik ölçer radarlarda tercih edilmektedir. FMCW radarların ölçüm doğruluğunu iyileştirmek FMCW radar tasarımcılarının en çok ilgilendiği konulardan biridir. Son yıllarda FMCW radar teknolojisindeki ilerlemeler hızlı ve yüksek doğruluklu mesafe ölçümünün yaygınlaşmasına yol açmıştır. Yükseklik ölçer tasarımının yüzeyden dönen düzensiz güç sebebiyle kendine has zorlukları vardır. Bu tezde hızlı bir FMCW yükseklik ölçer tasarımı amaçlannmaktadır. Gereksinimlere göre ilgili FMCW radar parametreleri türetilecektir ve seçilen bu parametrelerin sonuçları tartışılacaktır. Doğruluğu arttırmak için frekans tahmin yöntemleri kullanılacaktır. Tasarımı doğrulamak için MATLAB üzerinde bir simülasyon ortamı oluşturulmuştur ve sanal bir yüzey oluşturularak önceden belirlenmiş bir yörünge üzerinde mesafe ve hız ölçümleri yapılacaktır. Mesafe doğruluğu farklı görüş açıları, yüzey tipleri ve SNR değerlerine bağlı olarak incelenecektir. Sonuçlara göre, tasarımın güvenli olarak çalıştığı bölge bulunacaktır. Ayrıca, bahsedilen frekans tahmin yöntemlerinin doğruluğu da birbirleriyle karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Frequency modulated continuous wave (FMCW) technique is preferred for radar altimeters for their ability to accurately measure range and velocity. Improving the range accuracy of FMCW radars has consistently been one of the main goals for FMCW radar altimeter designers. In recent years, advancements on FMCW radar technology led to fast and accurate range measurements become widespread. Altimeter design comes with its own challenges, as irregular power return from surface causes errors for radar detection algorithms. In this thesis we aim to design a fast FMCW radar altimeter with high accuracy. Based on requirements, FMCW radar parameters will be derived and outcomes of selected parameters will be discussed. Frequency estimation techniques will be employed to increase the accuracy. To validate the design, a simulation environment is constructed in MATLAB which is able to generate a virtual surface and measure the range and speed along a predefined trajectory. Range accuracy will be examined for different observation angles, terrains and SNR values. Depending on the results, safe operation zone of the design will be found. Moreover, accuracy of aforementioned frequency estimation techniques will be compared with each other.