Analysis of ECM techniques and development of ECCM for FMCW applications
FMCW uygulamaları için ECM tekniklerinin analizi ve ECCM geliştirilmesi
  1. Tez No: 920317
  2. Yazar: DOĞANCAN ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR, PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, çeşitli frekans bantlarında analiz, simülasyonlar ve pratik uygulamalar eşliğinde bir ECCM yöntemi olarak yavaş zaman faz kodlamalı FMCW tekniğini önermektedir. İkili faz kodlama kaymaları kullanan yavaş zaman faz kodlama tekniği, Doppler alanındaki çapraz korelasyon özelliklerinden yararlanarak karıştırma sinyallerini bastırmak için farklı kodlama şemalarıyla değerlendirilmiştir. Simülasyonlar, LFM ve aldatıcı karıştırma gibi farklı ECM senaryolarında gerçekleştirilmiş ve bu tehditlere karşı direnç artırmak için hücre ortalamalı CFAR ve faz çözme algoritması uygulanmıştır. Ayrıca, hızlı zaman faz kodlama, frekans atlama ve eğim değiştirme gibi diğer ECCM teknikleriyle karşılaştırmalar yapılmıştır. Tez ayrıca, yavaş zaman faz kodlamalı FMCW'nin C ve K bandı uygulamalarındaki pratik uygulamasını incelemekte, faz gürültüsü ve osilatör kaymasının DRFM karıştırıcılarla RGPI karıştırması üzerindeki etkisi gibi zorlukları ele almaktadır. Deneyler ve simülasyonlar, yavaş zaman faz kodlamalı FMCW tekniğinin askeri uygulamalar, trafik izleme ve sanayi otomasyonu gibi karıştırma senaryolarındaki etkinliğini göstermektedir. Bu tezin başlıca katkıları arasında, yavaş zaman faz kodlamalı FMCW tekniğinin ECM koşullarındaki kapsamlı bir performans analizi, RGPI tekniğiyle DRFM karıştırmasının zaman alanında analizi ve faz kodlaması ile CFAR'dan yararlanan yeni ECCM tekniklerinin önerilmesi yer almaktadır. Pratik FMCW radar uygulamaları için devre seviyesi tasarımlar da sunulmakta olup, radar teknolojisindeki gelecekteki gelişmeler için bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a slow time phase coded FMCW technique as an ECCM method, accompanied by analysis, simulations, and practical implementation across various frequency bands. The slow time phase coding technique, utilizing binary coded phase shifts, was evaluated with different coding schemes to suppress jamming signals by exploiting cross-correlation properties in the Doppler domain. Simulations were conducted under different ECM scenarios, including LFM and deceptive jamming, and detection algorithm including cell-averaging CFAR and phase decoding were applied to improve resilience against these threats. Additionally, comparisons with other ECCM techniques, such as fast time phase coding, frequency hopping, and varying chirp slopes, are made. The thesis also investigates the practical implementation of slow time phase coded FMCW in C and K band applications, addressing challenges such as the impact of phase noise and drift of the oscillator on RGPI jamming by DRFM jammers. Experiments and simulations demonstrate the efficiency of slow time phase coding FMCW technique in various applications, such as military applications, traffic monitoring and industrial automation under jamming scenarios. The major contributions of this thesis include a comprehensive performance analysis of slow time phase coding FMCW technique under ECM conditions, time-domain analysis of DRFM jamming with RGPI technique, and the proposal of new ECCM techniques leveraging phase coding and CFAR. Circuit level designs for practical FMCW radar applications are also presented, providing a foundation for future developments in radar technology.