Havasız tam karışımlı reaktörlerde sülfat giderimi
Anaerobic sulfate removal in continuously mixed reactors
  1. Tez No: 83235
  2. Yazar: AYSAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET HAVASIZ TAM KARIŞIMLI REAKTÖRLERDE SÜLFAT GİDERİMİ Kağıt, fermantasyon, nişasta ve yemeklik yağ üretiminden kaynaklanan atıksular yüksek miktarlarda sülfat içermektedirler. Bu atıksular arıtılmadan nehir, göl ve benzeri alıcı ortamlara deşarj edildikleri takdirde mineralleşmeye neden olurlar. Bu olay; korozyona, içme sularında tadın bozulmasına, kazan ve ısı değiştirici sistemlerin verimli olarak kullanılmamasına ve mikrobiyolojik faaliyetler nedeniyle biyokorozyona neden olmaktadır. Sülfatlı sular şehir kanalizasyon sistemine verildiği takdirde oluşturduğu korozif etki nedeniyle beton kanallara büyük zarar vermekte, ayrıca hidrojen sülfür oluşması nedeniyle koku problemine yolaçmaktadır. Bu çalışma kapsamında, yüksek miktarda sülfat içeren asetik asit ve glikoz bazlı sentetik atıksular kullanılarak havasız şartlarda arıtılabilecek sülfat düzeyi, sülfat konsantrasyonunun sistem stabilitesi üzerindeki etkileri ve KOİ/S04 oranının etkileri incelenmiştir. Çalışma kapsamında hedeflenen amaçlara ulaşabilmek için pH, alkalinite, KOİ, sülfat ve sülfür parametreleri izlenmiştir. Sülfat içeren yüksek organik kirlilik yüküne sahip atıksularda kullanılabilecek bir arıtma prosesinin kontrolü, izlenmesi ve verimliliği konularında literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANAEROBIC SULFATE REMOVAL IN CONTINUOUSLY MIXED REACTORS Wastewaters from the paper and pulp industry, fermentation industries, starch industry and edible oil refineries contain significant quantities of sulfate. Due to the discharge of sulfate containing wastewaters to the receiving waters (river,lake,etc), mineralisation occurs leading to the problems of corrosion, spoilt drinking water, unproper use of boilers and heat changers and biocorrosion related to microbial activities. The discharge of sulfate-containing wastewaters to domestic sewers cause corrosion and significant malodour problems. The objective of this research is to determine the levels of sulfate that can be treated under anaerobic conditions, the effect of sulfate concentrations on the system stabilitiy and effects of COD/S04 ratio on sulfate removal. During this research, acetate based and glucose based synthetic wastewater was used and pH, alcalinity, COD, sulfate and sulphur values were observed to reach the goals of that study. It is expected to provide benefit for the literature about monitoring the treatment of sulfate-containing wastewaters under anaerobic conditions. XI