Üretim yönetiminde otomasyon ve bir orman endüstri işletmesi örneği
The Automation on managing manufacturing and a sample of forest business industry
- Tez No: 83236
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TANRITANIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özet ÜRETİM YÖNETİMİNDE OTOMASYON VE BİR ORMAN ENDÜSTRİ İŞLETMESİ ÖRNEĞİ Bu çalışmada, bir orman endüstri işletmesinde, üretimi ve kalite düzeyini artırma kusurlu ürün oranını en aza indirme yönünde Otomasyon uygulaması incelenmiştir. Çalışma kapsamı, genelde tüm işletmelere yönelik olmakla beraber, incelemeler, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş ( YONGAPAN ) ve ÇAMSAN Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. MDF Fabrikalarında gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, MDF (Orta Yoğunlukta Lif Levha) üretiminde uygulanan PLC Kontrollü ve Bilgisayar Denetimli Proses Kontrol Otomasyon Sisteminin yapısı incelenmiştir. Araştırma sonucunda uygulanan Otomasyon Sisteminin, MDF üretim prosesini olası en etkin yöntemle kontrol edebilecek, kullanıcıya sistemin o andaki durumunu aktif olarak gerçek zamanlı görüntüleyebilecek ve kullanıcının sistem hakimiyetini en üst düzeyde tutabilecek yapıda geliştirildiği görülmüştür. Sistemin yaptığı temel işlemler, üretime başlandığı andan itibaren tesiste yer alan reaksiyon ünitelerinin basınç ve sıcaklık ölçümleri ile akışkanların (sıvı) seviyelerini, MDF yoğunluğu, rutubeti, kalınlığı gibi özelliklerini üretim süresince otomatik olarak ölçmek, bu ölçme bilgilerini PLC (Programlanabilir Lojik Kontrolör), SCADA (Proses Kontrol İzleme ve Veri Toplama Sistemi) ve PC'lerden oluşan kontrol- gözlem değerlendirme istasyonuna iletip hedeflerle karşılaştırmak ve hedeften sapmaları giderme yönünde kontrol sistemlerini harekete geçirmektir. Gözlemlenen sonuçlara göre PLC Kontrollü ve Bilgisayar Denetimli Proses Kontrol Otomasyon Sistemi uygulaması sayesinde üretim miktarı ve kalite düzeyi artmış, üretim süresi kısalmış ve kusurlu ürün miktarı azalmıştır. VI
Özet (Çeviri)
Summary THE AUTOMATION ON MANAGING MANUFACTURING AND A SAMPLE OF FOREST BUSİNESS INDUSTRY In this research the Automation application has been examined to increase the production and quality level, and to minimize the faulty goods ratio of the Forest Business Industry. Although the research extention, is generally oriented towards all business enterpriseses, the examination has been done at Kastamonu Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. (YONGAPAN) and ÇAMSAN Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., MDF (Medium Density Fiberboard) Factories. In this process which is PLC controlled, and the Computer Inspection Process Control Automation System was applied in the MDF production, and examined. In the result of research, it was seen that the applied Automation System which has been developed for the MDF production process, can be controlled by the most active method, the system situation can actively be projected for the user in realtime and the user's system controll can be kept at the highest level. The Basic procedures which has been done by the system are to measure automatical reaction units' pressure, heat measurments, fluid levels, MDF's density, humidity, thickness and similar properties during the production process. So These measurment data have been transmitted to the station of value abservation control which are made up of PC's, PLC (Programmable Logic Controller), and SCAD A (Supervisory Control and Data Acquisition), furthermore they were compared with a control experiment. According tho the observed results, the PLC controlled and Computer Inspection Process Control Automation System application has increased production capasity and the quality level. It has decreased production-time and the amount of faulty goods. VII