A new biometric system based iris image analyzing using convolutional neural network
  1. Tez No: 832420
  2. Yazar: HUDA ADNAN HASAN AL-SHAMMARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Biyometrik sistemler bir kişiyi doğrulamak veya tanımlamak için kişisel özellikler uyguluyor. A Sistem her kişiye özel biyometrik özellikleri topluyor. Bunlar biyometrik özellikler daha sonra bireyi doğrulamak veya tanımlamak için doğrudan bağlanır. Bu çalışmada, IRIS görüntülerini tanımak amacıyla sınıflandırmak için CNN'in yeni yapısı uygulandı. kişiler. Önerilen yapı 9 CNN öznitelik çıkarma katmanından oluşmaktadır. giriş görüntülerinin boyutunun azaltılmasına ve çıkarılan özelliklerin ANN, MLP, RF ve DT gibi sınıflandırıcılar. Sunulan sonuçlar göstermektedir ki Önerilen CNN tabanlı RF yöntemi, diğer sınıflandırıcılara göre en iyi doğruluğu sundu.
Özet (Çeviri)
Biometric systems are applying personal features to validate or identify a person. A system collects biometric characteristics unique to every person. These biometric characteristics are then directly linked to verify or identify the individual. In this study new structure of CNN applied to classify IRIS images to recognize the persons. The proposed structure consist from 9 CNN features extraction layers which lead to decrease the size of input images and wired the extracted features to the classifiers such as ANN, MLP, RF, and DT. The presented results show that the proposed CNN based RF method presented best accuracies than other classifiers.