Uzun vadeli para talebinin istikrarı ve para politikası: Cezayir örneği
Long-term money demand stability and monetary policy: The case of Algeria
  1. Tez No: 832421
  2. Yazar: RADIA FOUIAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Sınır Testi (ARDL) yöntemini kullanarak Cezayir'de uzun vadeli para talebinin istikrarını incelemektedir. Bulgular, Cezayir'de para talebi, enflasyon, reel efektif döviz kuru ve reel GSYİH arasında eşbütünleşme ilişkisinin varlığını doğrulamaktadır. Çalışmada kullanılan değişkenlerin birinci farkları alındıktan sonra durağan oldukları görülmüştür. Tahmin edilen uzun dönem ve kısa dönem katsayıları, reel GSYİH'nin para talebini olumlu yönde etkilediğini, enflasyonun ve reel etkili döviz kurunun ise negatif etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Diyagnostik testlerin sonuçları, otokorelasyon, değişen varyans, artık dağılım veya belirtim hatası gibi problemlerin olmadığını, tahmin edilen para talebi fonksiyonunun ek değişkenlere veya düzeltmelere ihtiyaç duymadan güvenilir bir modeli işaret ettiğini göstermektedir. Çalışma, Cezayir'deki uzun vadeli para talebinin istikrarı konusundaki sınırlı literatüre katkıda bulunmakta ve para talebi, enflasyon, etkili reel döviz kuru ve reel GSYİH arasındaki ilişkiler hakkında içgörüler sunmaktadır. Genel olarak, istikrarlı para talebi, para politikasının etkinliği için hayati öneme sahiptir, istikrarsız bir para talebi ise rolünü sınırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the stability of long-term money demand in Algeria using the Autoregressive Distributed Lag Bound Test (ARDL) method. The findings confirm the presence of a cointegration relationship between money demand, inflation, the real effective exchange rate, and real GDP in Algeria. The variables used in the study are found to be stationary after taking their first differences. The estimated long-run and short-run coefficients indicate that real GDP positively influences money demand, while inflation and the real effective exchange rate have negative effects. The results of diagnostic tests confirm the validity of the estimated coefficients, as there are no issues of autocorrelation, changing variance, residual distribution, or specification error observed. The study contributes to the limited literature on the stability of long-term money demand in Algeria and provides insights into the relationships between money demand, inflation, the real effective exchange rate, and real GDP. Overall, stable money demand is crucial for the effectiveness of monetary policy, while an unstable money demand limits its role.