Effects of vertical component and spatial variation of ground motions on base isolated structures
Deprem düşey bileşenin ve değişerek yayılan yer hareketinin taban yalıtımlı binalar üzerindeki etkileri
- Tez No: 832449
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uzayda değişerek yayılan yer hareketlerinin ve yer hareketleri düşey bileşeninin sürtünmeli tip sismik izolatörler ile deprem yalıtımı sağlanmış yapılar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sismik izolatörler ile deprem yalıtımını sağlanan yapıların plan uzunlukları çok fazla olabilmektedir. Plan uzunluklarının fazla olması temel olarak iki sebebe dayanmaktadır. İlk olarak, deprem yalıtımlı yapılar, tabana ankstre konvansiyonel binalara kıyasla ısıl genleşmelere karşı daha toleranslı olabilmektedir. Bina uzunluğuna bağlı olarak artan ısıl genleşmeler sismik izolatörlü binalarda tolere edilebilmektedir. İkinci olarak, eğer sismik izolasyonlu dilatasyonlu bloklar oluşturulursa bloklar arasındaki sismik boşluk mesafe gereksinimin çok fazla olması nedeniyle operasyonel zorluklar ortaya çıkabilmektedir. Ancak, plan boyutları uzun olan yapılar bazı ilave konuların irdelenmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Deprem dalgalarının mesafeye bağlı olarak uzaysal değişime uğraması yapının düzgün olmayan yer hareketine maruz kalmasına sebep olmaktadır. Yaygın yaklaşımda, yer hareketinin yapının altındaki her noktada eşit olduğu kabul edilmektedir. Ancak, yapının temel boyutları uzadıkça yer hareketinin uzaysal değişimi önemli bir hale gelmekte ve yapı altında düzgün olmayan harekete sebep olmaktadır. Bu çalışma kapsamında, düzgün olmayan yer hareketinin sürtünmeli tip izolatörler ile deprem yalıtımı sağlanmış yapılar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Deprem düşey bileşeni, sürtünmeli tip sismik izolatörlerin tasarımında ve yapıya aktarılacak yatay yükün büyüklüğünde belirleyici bir etken olmaktadır. Bundan dolayı deprem düşey bileşininin düzgün ve uzayda değişerek dağılımının etkileri ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of vertical component and spatial variation of ground motions on base isolated structures with friction pendulum type of seismic isolators were investigated. The base isolated structures can have relatively long plan dimensions. The long plan dimensions are mainly preferred because of two reasons. Firstly, base isolated structures can be more tolerant to thermal expansions compared to conventional fix-based buildings. Increasing thermal expansions depending on the length of the building can be tolerated in base isolated structures. Secondly, operational difficulties may arise when seismic expansion joints are created between base isolated blocks due to the requirement of a significant seismic gap distance between the blocks. However, structures with longer plan dimensions require the examination for additional issues. The spatial variation of ground motion which occurs as a result of increasing foundation dimension can cause the structure to be subjected to nonuniform ground motion. In the common approach, it is assumed that the ground motion is uniform at every point below the structure. However, as the foundation length of the structure increases, the effect of the spatial variation becomes more significant and induce nonuniform motion under the structure. In this study, the effect of nonuniform ground motion on base isolated structures with friction pendulum type of isolators was investigated. The vertical component of earthquakes is a determinant factor in the design of friction type seismic isolators and the magnitude of horizontal loads to be transferred to the structure. Therefore, the effects of both uniform and spatially varying distribution of the vertical component of earthquakes were separately examined.