Yumuşak zeminlerin yük altındaki davranışının gerilme izleriyle takibi
Stress path behaviour of soft clays beneath loaded areas
- Tez No: 83246
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET YUMUŞAK ZEMİNLERİN YÜK ALTINDAKİ DAVRANIŞININ GERİLME İZLERİYLE TAKİBİ Yumuşak zeminler üzerine inşa edilen dolgular, geoteknik mühendisliğinin en önemli problemlerinden birisidir. Dolgu inşaatları sırasında oluşan yüklerin etkisi altında kalan yumuşak zeminlerin en büyük özellikleri deformasyon risklerinin yüksek ve kayma mukavemetlerinin düşük olmasıdır. Bu sebepten dolayı zeminde çeşitli deformasyonlar ve yer değiştirmeler görülür. Çeşitli aletler vasıtasıyla hidrolik piyezometre, ekstansometre, inklinometre vb... zeminde oluşan oturmaları, yanal deformasyonları ve zeminin yapısında herhangi bir değişikliğe sebep olabilecek boşluk suyu basıncı değerlerini ölçmek mümkündür. Bu tezde İngiltere Stanstead-Abbots dolgusuna ait, arazi ölçüm datalan kullanılmıştır (Hird, 1993). Numerical Modelling of the Willow Plantation Embankment adlı rapordan elde edilen ölçüm sonuçlan tezde üç yöntem kullanılarak gerilme izlerine dönüştürülmüştür. İlk yöntem geleneksel olarak uygulanan yöntemdir. Zeminin elastik bir malzeme gibi davrandığı düşünülmüştür. Bu yöntemde yüklemeden önceki başlangıç efektif gerilme değerleri derinlik ve yeraltı su seviyesine bağlı olarak bulunmuştur. Yükleme evrelerinin başlangıç ve bitiş günlerindeki yük miktarları belirlendikten sonra Ap ve Aq artışları bulunur. Bu noktaların birleştirilmesiyle toplam gerilme izi, aynı noktalardan sahada hidrolik piyezometre aleti vasıtasıyla okunabilen boşluk suyu basıncı değerlerinin çıkarılmasıyla da efektif gerilme izi grafikleri elde edilir. Elastik kabul, zemin davranışı için uygun bir kabul değildir. Zemin yüklendiği zaman oluşacak deformasyonlar ve yanal deplasmanlar da gerilme değerlerine etki etmektedir. Diğer iki yöntem zeminin plastik bir malzeme gibi davrandığı kabulüne göre yapılmıştır. İkinci yöntemde yükleme günlerindeki drenajsız gerilme izleri çizilmiştir. Yük artışları ön konsolidasyon noktasından 3/1 eğiminde çizilen doğru üzerinde işaretlenmiştir. Konsolidasyon XIIevrelerinde toplam gerilme izi ötelemesi yapılarak toplam gerilme izi ve efektif gerilme izi grafikleri çizilmiştir. Tezde kullanılan üçüncü yöntem aletsel gözlemlerden yararlanılarak arazi gerilme izlerinin elde edilmesi yöntemidir (Çinicioğlu-Toğrol 1995). Bu yöntem arazide, dolgu inşaatı boyunca yükleme ve konsolidasyon devrelerinde inklinometre ve ekstansometrelerle arazide yapılan yatay ve düşey deformasyon ölçümlerinin hacim değişimi olarak q'-p'-v kritik durum gerilme uzayına nakledilmesi ve bu uzayda gerilme izlerinin gerçek ölçüm sonuçları ile zemin parametrelerinin bağdaştırılarak çizilmesine dayanır. Zemin plastik bir malzeme gibi davrandığı için, elastik teoriye göre gerilme değerlerini hesaplamanın gerçek davranışı yansıtmak bakımından önemli sakıncaları vardır. Plastik davranışı hesaba katmak üzere uygulanan diğer iki yöntem gerçek zemin davranışını yansıtmak bakımından önemlidir. Özellikle aletsel gözlemlemelerden yararlanılarak arazi gerilme izlerinin elde edilmesi yönteminde zeminin oturma ve yanal deformasyon değerlerinin de hesaba katılmasıyla, zeminin arazide sürekli değişen davranışını gerilme izleriyle anında takip edebilmek mümkün olmaktadır. Yalnız bu tezde dolgu yüklerinden etkilenen tüm zemin kütlesi göz önüne alınarak hesap yapılmıştır. Bu çalışmanın ileriki aşamalarında, çalışmayı bölgesel ve noktasal davranışı tanımlayacak şekilde geliştirmek yararlı olacaktır. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY STRESS PATH BEHAVIOUR OF SOFT CLAYS BENEATH LOADED AREAS The subject of civil engineering covers an extensive area extending from motorway constructions to dams and harbour construction. The target of engineering science in project and application phases of such big structures and plants is to provide economically suitable and firm projects confirming to the aimed purpose. During the constructions of big structures such as motorways, dams and harbours. The problems, related to the soil behaviour should be carefully analyzed. A typical example that cause numerous problems is the construction of embankments on soft clays. Embankments impose heavy loads on soft soils. The behaviour of the soft soils beneath an embankment should be taken into consideration both during construction and after the end of construction. The variations of the ground conditions under a load with respect to time can only be determined by applying the field monitoring. Vertical deformations on the ground are measured by extansometers, horizontal displacements by inclinometers and pore-water pressure values that are built up in the ground are measured by hydraulic piezometers. The realistic and suitable solutions can be found for the problem that that are encountered by interpreting these observations correctly. In this thesis, pore-water pressure, settlements and lateral displacement values found as a result of such observations and are converted to stress path behaviour by the elastic and plastic methods and total stress paths and effective stress paths are drawn. The observational data used in this thesis is obtained from the Stanstead Abbots embankment constructed in England. Following the introduction, in the 2nd and 3rd chapters;Mohr Stress Circles and Deformation Circles are introduced. Stress paths and the pursuit of soil behaviour through XTVstress paths are given in the 4th chapter. The stress- strain behaviour in the soft foundation soils beneath embankments are explained in chapter 5. The observed vertical horizontal displacement values are introduced into the stress path construction in the 6th chapter. All tables of data that are used in the analysis of stress path behaviour and stress paths constructed with the alternative methods presented in this thesis are appendexed at the end of the thesis. Dulu." :._._, XV