Eklemlerin yarattığı mekanik dalgaların işaret analizi
Signal analysis of mechanical waves emitted by joints
- Tez No: 83247
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FAHRİ BURŞUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET 'EKLEMLERİN YARATTIĞI MEKANİK DALGALARIN İŞARET ANALİZİ' Birçok araştırmacı eklemlerinde ağrı ve/ veya fonksiyonel bir bozukluk olan hastalardan kaydedilen eklem sesleri üzerinde çalışmışlardır. Temporamandibular eklem (İME) seslerinin detaylı analizinin, teşhis ve tedavinin başlatılması açısından değerli bilgiler verebileceği yaygm olarak kabul edilmektedir. Bu tezde de temporamandibular eklemin hareketi sırasında ortaya çıkan sesler bir zaman-frekans yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Birinci bölümde TME ile ilgili bilgi verilmiş, ikinci bölümde TME sesleri gibi durağan olmayan işaret analizinde kullanılan yöntemler açıklanmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümde bu çalışmada kullanılan yöntemler verilmiştir. Temporamandibular eklem, biri sağda diğeri solda olmak üzere kulakların hemen önünde yer alan eklemdir. Temporamandibular eklem kafatasının alt kısmındaki temporal kemiği, alt çenenin mandible olarak adlandırılan üst kısmına bağladığından bu adı almıştır. Bu çalışmada, bir titreşim ölçer (accelerometer) yardımı ile hastaların çene eklemlerinden, ağız açma ve kapama sırasında oluşan, TME seslerinin kaydedilmesi ve daha sonra bu ses işaretlerini sınıflandırmak için analiz edilmesi amaçlanmıştır. Hastaların TME'lerinden alman sesler gerekli kuvvetlendirme ve süzme işlemlerinden geçirildikten sonra, analog / dijital çevirici kart kullanılarak sayısal verilere dönüştürülmüş ve bu veriler IBM uyumlu bir PC de saklanmıştır. Daha sonra bu veriler zaman-frekans yöntemlerinden“Çok- Pencereli Çırp Gabor Açılımı ”ile analiz edilmiş sonuçlar hastaların hastanede bulunan dosyalarındaki hastalık belirtileri ve MRI sonuçlan ile de karşılaştırılarak hastalık türleri ve ses işaretinin zaman-frekans dağılımı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda TME sesleri dört ana başlık altında gruplanabilmiştin VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'SIGNAL ANALYSIS OF MECHANICAL WAVES EMITTED BY JOINTS' Lots of researchers have worked on sounds recorded from patients with pain or/and mechanical dysfunction at their temporomandibular joint (TMJ). It is generally accepted that a detailed analysis of TMJ sounds might offer valuable information for diagnosis and initiation of a treatment. In this thesis, the sounds produced by the movements of TMJ are analysed by using a time-frequency analysing method. The first part of this thesis includes the knowledge about TMJ. In the second part the methods used in the analysis of non-stationary signals like TMJ sounds are explained. The methods used in this thesis are given in part three and four. Temporomandibular joint is a paired structure, one left and one right, which is located just front of the ear. The TMJ connects the under side of the skull or temporal bone to the lower jaw or mandible, thus the name temporamandibular joint. The aim of this thesis is to record TMJ sounds from TMJs of patients while their mouth opening and closing cycle by using accelerometers and to analyse these records for characterizing these sound signals. TMJ sounds are gathered from TMJs of patients. After needed amplification and filtering process, these sounds are converted into digital data by use of an analog/digital converter card and stored in an IBM compatible PC. Then these records are analysed using“Multi-Window Chirp Gabor Expansion, which is a time-frequency method”. The results are compared with the other symptoms of patients and MRI findings. Finally the relations between time-frequency distributions of these sound signals and tempromandibular joint diseases of patients are researched. As a result TMJ sounds are grouped into four main category. VII