Çevresel vergilerin sera gazı emisyonları üzerindeki etkisi
Effect of environmental taxes on greenhouse gas emissions
  1. Tez No: 832493
  2. Yazar: İREM VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sera gazı emisyonları, son birkaç on yılda küresel bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Bu emisyonlar, fosil yakıtların kullanımı, sanayi faaliyetleri ve tarım gibi insan etkinliklerinin bir sonucu olarak atmosfere salınan gazlardır ve küresel iklim değişikliği ile çevresel sorunların artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, sera gazı emisyonlarının azaltılması, uluslararası toplumun öncelikli hedeflerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, 1994-2020 yıları arasında 38 OECD ülkesine ait 27 yıllık panel veri kullanılarak çevresel vergilerin sera gazı emisyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sera gazı emisyonları, iklim değişikliğinin ana nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve emisyonların azaltılması büyük önem taşımaktadır. Çevresel vergiler, çevreye zarar veren faaliyetlerin sosyal maliyetini yansıtmayı amaçlayan bir ekonomik araçtır. Bu vergiler, fosil yakıtların kullanımı, endüstriyel üretim süreçleri ve taşımacılık gibi sera gazı emisyonlarına yol açan faaliyetlere uygulanabilir. Bu vergiler, çevreye zarar veren faaliyetlerin özel maliyetlerini artırarak, çevreye duyarlılık sağlamaktadır. Bu da sera gazı emisyonlarını azaltma eğilimini teşvik etmektedir. Bu noktada çevre vergilerinin üç ayrı grup değişkeni ile yaptığımız analizlerimizde çevre vergilerinin genel olarak beklenen faydayı verdiği ve emisyonları azalttığı görünmektedir. Sonuç olarak, çevresel vergilerin sera gazı emisyonlarını azalttığı söylenebilir. Çevresel vergilerin etkilerini tam olarak değerlendirmek ve en etkili politikaları belirlemek için çok disiplinli bir yaklaşım benimsenmelidir. Bu, sera gazı emisyonlarını azaltma hedeflerine ulaşmada çevresel vergilerin rolünü daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Greenhouse gas emissions have become a global concern in recent decades. These emissions are gases released into the atmosphere as a result of human activities such as the use of fossil fuels, industrial activities, and agriculture, contributing to global climate change and environmental problems. Therefore, reducing greenhouse gas emissions has become one of the international community's top priorities. In this study, the effects of environmental taxes on greenhouse gas emissions were examined using 27 years of panel data from 38 OECD countries between 1994 and 2020. Greenhouse gas emissions are considered one of the main causes of climate change, and reducing emissions is of paramount importance. Environmental taxes are an economic tool aimed at reflecting the social cost of activities that harm the environment. These taxes can be applied to activities that lead to greenhouse gas emissions, such as the use of fossil fuels, industrial production processes, and transportation. These taxes increase the private costs of environmentally harmful activities, promoting environmental sensitivity, and thereby encouraging a tendency to reduce greenhouse gas emissions. In our analyses with three separate groups of variables related to environmental taxes, it appears that environmental taxes generally provide the expected benefits and reduce emissions. In conclusion, it can be said that environmental taxes reduce greenhouse gas emissions. To fully assess the effects of environmental taxes and determine the most effective policies, a multidisciplinary approach should be adopted. This will help us better understand the role of environmental taxes in achieving greenhouse gas emission reduction goals.