Hashimato tiroiditli bireylerin sağlık okuryazarlığı ve yaşam kalitesi
Health literacy and quality of life of individuals with hashimato thyroiditis
  1. Tez No: 832519
  2. Yazar: FULYA GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ÇIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma Hashimato tiroiditli bireylerin sağlık okuryazarlığı ve yaşam kalitesi ilişkisini değerlendirme amacıyla yapılmıştır. Örneklemi, örnekleme dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 120 Hashimato tiroiditi tanılı birey oluşturmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin“sağlık okuryazarlığı indeks”ortalaması 27,34±7,04,“tedavi hizmet”ortalaması 28,58±8,12,“hastalıklardan korunma”ortalaması 26,00±8,22,“sağlığın geliştirilmesi”ortalaması 27,34±7,68 olarak bulunmuştur. Sağlık okuryazarlığı dağılımına göre hastaların %29,2' sinin yetersiz, %54,2' sinin sorunlu sınırlı, %13,3' ünün yeterli, %3,3' ünün mükemmel sağlık okuryazarlığına sahip olduğu bulunmuştur. Sağlık okuryazarlığı fiziksel fonksiyonellik düzeyini %18.3, fiziksel rol düzeyini %13.5 oranında, bedensel ağrı düzeyini %4.2, genel sağlık düzeyini %16.7 duygusal rol düzeyi değişimini %15.7 oranında arttırmaktadır. Hashimato tiroiditli bireylerin sağlık okuryazarlığı ve yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişki görülmektedir. Sağlık okuryazarlığı, yaşam kalitesi düzeyini artırmaktadır. Sonuç: Literatürde Hashimato tiroiditli bireylerde sağlık okuryazarlığı ve yaşam kalitesini değerlendiren bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışma literatüre destek olmaktadır. Bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler; Hashimato tiroiditi, hemşirelik, sağlık okuryazarlığı, yaşam kalitesi
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the relationship between health literacy and quality of life of individuals with Hashimoto's thyroiditis. The sample consisted of 120 individuals diagnosed with Hashimoto's thyroiditis who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study. The average of the“health literacy index”of the individuals participating in the study was 27.34±7.04, the average of“treatment service”was 28.58±8.12, the average of“protection from diseases”was 26.00±8.22, and the average of“health improvement”was 27.34±7.68. According to the distribution of health literacy, it was found that 29.2% of the patients had insufficient health literacy, 54.2% had problematic limited, 13.3% had adequate and 3.3% had excellent health literacy. Health literacy increases the level of physical functionality by 18.3%, the level of physical role by 13.5%, the level of physical pain by 4.2%, and the general health level by 16.7%, the change in emotional role level by 15.7%. There is a significant relationship between health literacy and quality of life of individuals with Hashimoto's thyroiditis. Health literacy increases the level of quality of life. Conclusion: There is no study in the literature evaluating health literacy and quality of life in individuals with Hashimoto's thyroiditis. Therefore, this study supports the literature. More work is needed on this subject. Keywords; Hashimoto's thyroiditis, nursing, health literacy, quality of life