Sosyal medyada mahremiyet ihlallerinin boşanmalar üzerine etkisinin islâm hukuku ve usûlü açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of privacy violations in social media on divorce in terms of islamic law and procedure
- Tez No: 832653
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİT AYENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızda sosyal medyada ihlal edilen mahremiyetin boyutu ele alınarak bu ihlallerin aile içerisinde meydana getirdiği sorunlar ve bu sorunların boşanmalar üzerindeki etkisi dile getirilmeye çalışılmıştır. Evli bireylerin, bu alanlarda etkileşimde bulunurken üzerlerine düşen sorumluluklar çerçevesinde hareket etmelerine dikkat çekilmiştir. Öncelikle bu çalışmanın amacının sosyal medya karşıtlığı yapmak değil, sosyal medyanın sağladığı birçok avantajla birlikte eşler arasında meydana getirdiği anlaşmazlıklardan yola çıkarak boşanmalar üzerindeki etkisini İslâmi perspektiften değerlendirmek olduğunu belirtmek gerekir. Birinci bölümde sosyal medyanın kullanım amaçları ve toplum üzerinde etkileri üzerinde durulmuş, sosyal medya makasidüş-şeria çerçevesinde ele alınarak dinin, canın, malın, aklın ve neslin korunması temelinde değerlendirmelerde bulunulmuştur. İkinci bölümde İslâm hukukunda mahremiyetin genel çerçevesi çizilmiş sosyal medyada teşhir edilen beden görselleri, mahrem mekânların sergilenmesi ve bilgi mahremiyeti ele alınmıştır. Günümüzde sosyal ağlarda mahremiyet sınırlarının ne ölçüde aşıldığı saptanmaya çalışılmış ve bu ağlarda meydana gelen mahremiyet ihlallerine değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde günlük yaşamda karşılaşılan olaylardan yola çıkarak sosyal medyada meydana gelen mahremiyet ihlallerinin neden olduğu, sosyal ağların aile içi iletişime etkisi, nüşûz ve şikaka sebep olması, evlerin duvarlarını şeffaf hale getirmesi, yeni ilişki biçimlerini mümkün kılması ile sanal flörtlere zemin hazırlaması gibi başlıklarla ailede yol açtığı problemler nedeniyle boşanmalar üzerinde etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the extent of the privacy violated in social media has been discussed and the problems which are in the family and the effect of these problems on divorce have been tried to be expressed. The significant point has been the married individuals act within the framework of their rights and responsibilities while interacting in these areas. First of all, it should be noted that the aim of this study is not to oppose social media, but to evaluate the effect of social media on divorces from an Islamic perspective, based on the main problems it creates in the family along with the many advantages it provides. In the first chapter, the purpose of social media usage and its effects on society are emphasized, social media is handled within the framework of simakasidus-sharia, and evaluations are made on the basis of the protection of religion, life, property, mind and generation. In the second part, the general framework of privacy in Islamic law is drawn, body images displayed in social media, the display of private places and information privacy are discussed. Today, it has been tried to determine to what extent the limits of privacy in social networks have been exceeded and the privacy violations that occur in these networks have been mentioned. In the third and last part, based on the events encountered in daily life, privacy violations in social media caused by“the effect of social networks on communication within the family, nuşuz and shikak, the fact that social media makes the walls of houses transparent, makes new forms of relationships possible, and prepares the ground for virtual dating”. With these titles, the effect of divorce on divorces due to the problems it causes in the family has been tried to be evaluated.