Okul öncesi öğretmenlerinin problem çözme davranışları ile istenmeyen davranışlara karşı kullandıkları stratejiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' problem solving behaviors and the strategies they use against undesirable behaviors
- Tez No: 832652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin problem çözme davranışları ile istenmeyen davranışlara karşı kullandıkları stratejiler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla; Sakarya ilinin Adapazarı ve Serdivan ilçelerinde görev yapmakta olan 135 okul öncesi öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada veri toplama aracı olarak Genel Bilgi Formu, Problem Çözme Envanteri(PÇE), Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sınıfta İstenemeyen Davranışlara Karşı Kullandıkları Stratejileri Belirleme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U, bağımsız gruplar için Kruskal Wallis testleri ile Spearman Brown korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yaş, deneyim, sınıf yönetimi ile ilgili eğitim alma durumu ve görev yapılan okul türünün okul öncesi öğretmenlerinin problem çözme davranışlarında etkili bir değişken olmadığı; öğrenim durumu değişkeninin ölçeğin planlı yaklaşım alt boyutunda anlamlı bir fark oluşturduğu belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin istenmeyen davranışlara karşı kullandıkları stratejiler de ise yaş, deneyim, öğrenim durumu, görev yapılan okul türünün etkili bir değişken olmadığı, bunun yanı sıra sınıf yönetimi ile ilgili eğitim alma durumunun gerçeklik terapisi, davranış değiştirme modeli alt boyutlarında ve ölçek toplamında etkili olduğu belirlenmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki incelendiğinde ise, okul öncesi öğretmenlerinin problem çözme davranışları ile istenmeyen davranışlara karşı kullandıkları stratejiler arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the participation of 135 preschool teachers working in the Adapazarı and Serdivan districts of Sakarya province in order to examine the relationship between problem-solving behaviors of preschool teachers and the strategies they use against undesirable behaviors. The research used the correlational survey model, which is a quantitative research method. The data collection tools used in the research were the General Information Form, Problem Solving Inventory (PSI), and Scale for Identifying the Strategies Employed by Preschool Teachers Against Undesirable Behaviors. In the analysis of the data, independent samples Mann Whitney U, Kruskal Wallis tests and Spearman Brown formula were used. The analysis results indicated that age, experience, training related to classroom management, and the type of school where the teachers worked were not significant variables in preschool teachers' problem-solving behaviors. However, the variable of educational background showed a significant difference in the planned approach subscale of the scale. As for the strategies used by preschool teachers against undesirable behaviors, age, experience, educational background, and the type of school did not show significant effects. However, it was determined that receiving training in classroom management was effective in the subdimensions of reality therapy and behavior modification model, as well as in the overall scale score. When the relationship between the scales was examined, it was determined that there was no significant relationship between the problem-solving behaviors of preschool teachers and the strategies they used against undesirable behaviors.