COVİD-19 pandemisinin birinci basamak sağlık hizmetlerini sık kullanan hastaların başvuru sıklığına etkisi
Effects of COVİD-19 pandemic to the frequent attenders in primary care
- Tez No: 832686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Aile sağlığı merkezleri gerek kolay ulaşım gerekse tanıdık bir hekimle görüşme isteği açısından bireyler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Her bireyin sağlık hizmetlerinden yararlanma sıklığı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bazı bireyler daha fazla sağlık hizmeti kullanmaya eğilimlidir. Sağlık sistemine sık başvuran hastalar başvuru sayısı, iş yoğunluğu ve maliyet açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada da birinci basamak sağlık hizmetlerini sık kullanan hastaların başvuru sıklıklarının COVID-19 pandemisinden etkilenip etkilenmediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel analitik tipte olan çalışmamız Mart 2019 – Şubat 2020 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı 10 ve 11 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'nde gerçekleştirilmiştir. Bir yıl içinde 10 ve üzerinde başvurusu bulunan 18 yaş ve üzerindeki kişiler çalışmaya dahil edilmiştir. Bürokratik/yönetsel başvurular (ehliyet, evlilik, askerlik vb), enjeksiyon, pansuman vb. için gelenler, gebeler ve herhangi bir iletişim problemi olanlar hariç bırakılmıştır. Bu kriterleri sağlayan 482 kişinin hepsine ulaşılmaya çalışılmıştır. Katılımcılara, hastaların sosyo-demografik özelliklerini, tıbbi özgeçmişlerini ve COVID-19 pandemisi ile ilgili düşüncelerini ölçen sözel analog skalayı içeren hasta veri formu uygulanmıştır. Bu form ASM ortamında yüz yüze veya telefonla uygulanmıştır. Araştırmanın verileri IBM SPSS vers. 26 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Primary health care is commonly used by people who request to meet a familiar physician and to contact easily. Healthcare utilizations among individuals depend on various factors. Some of the primary health care users tend to visit more frequently and cause more workload and cost. We aimed in this study whether the frequency of visits of patients who use primary health care services frequently is affected by the COVID-19 pandemic. Methods: This cross-sectional study is conducted in two Family Medicine Centers of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine between March 2019 and February 2020. We determined 10 or more visits per year as frequent attendance. Frequent attenders aged 18 and over were included in the study. Bureaucratic/administrative visits (for driving license, marriage, military service, etc.), injections, dressing, pregnancy visits and people who have any communication problems were excluded. 482 patients fit these criteria. We tried to reach all of them. A data form including patients' socio-demographic characteristics, medical background and verbal analog scale measuring thoughts about the effects of COVID-19 pandemic was applied to the participants over the phone or face-to-face. The data of the research were analyzed by IBM SPSS package program version 26.