Acil serviste iskemik inme hastalarında covıd-19'un etkisinin araştırılması
The impact of covid-19 pandemic on ischemic stroke patients in the emergency department
- Tez No: 832687
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç:Çalışmamızda, Covid-19 pandemi öncesi (PÖ) ve pandemi dönemi (PD) karşılaştırılarak acil servise başvuran iskemik inme ve geçici iskemik atak (GİA) hastalarının başvuru özellikleri, uygulanan tedaviler ve sonlanımları arasındaki farkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Bu retrospektif, gözlemsel çalışmaya Mart 2018 – Mart 2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine başvuran, iskemik inme ve GİA tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastalar PÖ ve PD olarak 2 gruba ayrılarak başvuru oranları, klinik ciddiyetleri, semptom başlangıcından başvuru anına kadar geçen süre, uygulanan tedaviler ve sonlanımları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose:We aimed to compare patients with stroke and transient ischemic attack (TIA) presenting to the emergency department of Dokuz Eylul University (DEU) before and during the pandemic and to investigate the differences in presentation rates, clinical severities, timing of presentation, and treatments. Methods:This retrospective observational study included patients diagnosed with ischemic stroke and TIA who presented to the emergency department of DEU between March 2018 and March 2022. Patients were divided pre-pandemic and pandemic groups and their admission rates, clinical severity, hours from symptom onset to presentation and treatments were compared.