Beden kütlesinin beden memnuniyeti ve yeme tutumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of body mass on bodysatisfaction and eating attitude
  1. Tez No: 832704
  2. Yazar: SUDE DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERAL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma; diyetisyene başvuran kişilerin beden kütlesinin beden memnuniyeti ve yeme tutumlarına olan etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma İstanbul'da bulunan bir beslenme danışmanlık merkezine başvuran Beden Kütle İndeksleri (BKİ) birbirinden farklı olan 20-55 yaş aralığındaki 134 kişinin beden memnuniyeti ve yeme tutumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Katılımcıların genel özellikleri, besin tüketim kayıtları, fiziksel aktivite durumları ile antropometrik ölçümleri alınmıştır. Katılımcıların beden memnuniyetlerini değerlendirmek amacıyla Beden Memnuniyeti Ölçeği (BAS) ve yeme tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla Yeme Tutum Testi–26 (YTT-26) uygulanmıştır. Katılımcıların düzenli spor yapma ile BAS skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. BAS ölçeğinde düzenli spor yapmayan kişilerin sıra ortalama puanları yapanlara göre daha yüksektir. Katılımcıların yaşları ile YTT-26 skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır. Yaşları 25- 40 arasında olan katılımcıların YTT-26 sıra ortalama puanları yaşları 18-25 arasında olan katılımcılardan daha yüksek bulunmuştur. YTT-26 ile besin öğeleri tüketimleri arasındaki ilişki incelendiğinde kadınlarda yağ (%) değeri YTT-26 ile arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde düşük bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda BKİ ile BAS skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki bulunurken, katılımcıların BKİ ile YTT-26 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of body mass on body satisfaction and eating attitudes of individuals seeking the help of a dietitian and was conducted on 134 individuals with different Body Mass Index (BMI) values, ranging from 20 to 55 years of age, who applied to a nutrition counseling center in Istanbul. The participants' typical characteristics, dietary intake records, physical activity status, and anthropometric measurements were collected. The Body Appreciation Scale (BAS) was used, and the Eating Attitudes Test-26 (EAT-26) was employed to evaluate eating attitudes and behaviors. A statistically significant difference was found between regular exercise and BAS scores of the participants. Individuals who did not engage in regular exercise had higher average scores on the BAS scale compared to those who did exercise regularly. There was also a statistically significant difference between participants' ages and EAT-26 scores. Participants aged 25-40 had higher average EAT-26 scores compared to those aged 18-25. When examining the relationship between EAT-26 and food component consumption, a statistically significant positive correlation was found between the percentage of fat intake and EAT-26 scores among women. In conclusion, there is a statistically significant, but low-level positive correlation between BMI and BAS scores, indicating that higher BMI is associated with higher body satisfaction. However, no statistically significant relationship was found between participants' BMI and EAT-26 scores, suggesting that BMI does not significantly influence eating attitudes and behaviors in this study.