Aljinat, zencefil/zerdeçal, PEG/PVA içerikli kompozit mikrokürelerin sefaklor salımında kullanımı
  1. Tez No: 832703
  2. Yazar: HÜSEYİN UŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET BAYBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; zencefil (ZN) ve zerdeçal (ZR) baharatlarının, poli(etilen glikol) (PEG) ve poli (vinil alkol) (PVA) ile desteklenerek; yüksek mol kütleli polisakkaritlerden biri olan aljinat (A) ile ikili (A-PVA, A-PEG, A-ZR, A-ZN), üçlü (A-ZN-PVA, A-ZNPEG, A-ZR-PVA, A-ZR-PEG) kompozit boncukların sentezlenmesi, bu kompozit boncukların yapılarının karakterizasyonu ve bir antibiyotik olan Sefaklor'un salımında kullanılmasıdır. Çalışma kapsamında yukarda belirtilen kompozit küreler, iyonotropik jelasyon yöntemi ile hazırlanmıştır. Yöntemde A jeller ve diğer materyaller eklenerek CaCl2-H2O çözeltileri üzerine enjektör yardımı ile damlatılarak küreler elde edilmiştir. Uygun salım materyali arayışı sırasında; Ön denemeler bölümünde, Filtre kahve (FK), Türk Kahvesi (K), Üzüm çekirdeği tozu (Ü), Sepiyolit(S), Guar gum (G), Zeolit(Z), Yumurta kabuğu (YK), Yumurta beyazı(YB) materyallerinin ilaç tutuklama verimleri ve boncuk sentez aşamaları incelenmiştir. Zencefil ve zerdeçal içeren, etken maddeli boncukların derişim belirleme yönteminde Lambert-Beer yasasının toplanabilirliği yöntemi kullanılarak, en etkin şekilde etken derişimi belirlenmiştir. Bütün boncukların karakterizasyonunda; Fourier Transform Infrared (FT-IR), sıfır yük noktası tayini (SYN), şişme deneyleri yapılmıştır. FT-IR analizlerinde etken maddenin ve bileşenlerinin bağ yapıları incelenmiştir. SYN analizlerinden, kompozitlerin yüzey yüklerinin sıfır olduğu pH değerlerinin 2,29-7,74 aralığında olduğu belirlenmiştir. Bütün boncukların asidik ortamda şişme özelliğini viii kaybettiğini fakat bazik ortamda bozunmayla birlikte şişme gösterdiği görülmüştür. Salım çalışmaları ise pH=1 (HCl) ve barsak pH=7.4 (Fosfat tamponu) ortamlarında gerçekleştirilmiştir. Salım çalışmalarında beta laktam grubu antibiyotik olan sefaklor tercih edilmiştir. Etken maddenin literatür verilerine dayanarak asit kararlığı ve barsak pH değerinde bozunması göz önünde bulundurularak salım çalışmaları yapılmıştır. Sefaklor içeren boncuklar; sentez aşamasında etken eklenerek veya doğrudan ilaç yükleme yöntemiyle sentezlenmiştir. Boncuklarda en yüksek etken tutunma verimi %81 oranında A-ZN-C küresinde hesaplanmıştır. Etken maddenin düşük pH değerinde bozunmadan kalması, uzun süreli salımda uygun görülmüştür. Salım deneylerinde, kompozit materyallerinin içerikleri farklılık göstermekle birlikte, maksimum salım süresi 700 dakikaya kadar uzadığı görülmüştür. Salım kinetiği modelleri Korsmeyer-Peppas, Sıfırıncı derece, Birinci derece, Higuchi ve Hixon-Crowel modellerine uygunluğu bu modellere ait katsayılarla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; Supplementing the spices ginger (ZN) or turmeric (ZR) with poly (ethylene glycol) (PEG) or poly (vinyl alcohol) (PVA), with alginate (A) one of the highmolar-mass polysaccharides, binary (A-PVA, A-PEG, A-ZR, A-ZN), triple (A-ZN-PVA, A-ZN-PEG, A-ZR PVA, A-ZR-PEG) composite beads synthesis, characterization of the structures of the, and their use in the release of an antibiotic, Cefaclor. Within the study, by applying the ionotropic gelation method, the researcher created the composite spheres mentioned above. In the method, spheres were obtained by adding A gels and other materials and dropping them onto CaCl2-H2O solutions with the help of an injector. During the search for suitable release material; In the preliminary trials section, Filter coffee (FK), Turkish Coffee (K), Grape seed powder (Ü), Sepiolite (S), Guar gum (G), Zeolite (Z), Eggshell (YK), Egg white (YB) The drug entrapment efficiency and bead synthesis steps of the materials were investigated. In the concentration determination method of active ingredient beads containing ginger and turmeric, the active substance concentration was determined in the most effective way by using the additivity method of Lambert-Beer law. In the characterization of all beads, Fourier Transform Infrared (FT-IR), zero load point determination (SYN), and swelling experiments were performed. The bond structures of the active substance and x its components were examined through FTIR analysis. From the SYN analysis, it was determined that the pH values of the composites with zero surface charges were in the range of 2.29-7.74. It was observed that all beads lost their swelling property in an acidic medium but showed swelling with degradation in a basic medium. These release studies were carried out in pH=1 (HCl) and intestinal pH=7.4 (Phosphate buffer) environments. Cefaclor, a beta-lactam antibiotic, was preferred in release studies. Based on the literature data on the active substance, the release studies were carried out considering the acid stability and the degradation in the intestinal pH value. Beads containing Cefaclor; It was synthesized by adding the agent at the synthesis stage or by the direct drug loading method. The highest effective adhesion efficiency in beads was calculated at the rate of 81% in the A-ZN-C sphere. The fact that the active substance remains intact at low pH is considered suitable for prolonged release. In the release experiments, although the contents of the composite materials differed, it was seen that the maximum release time was extended up to seven hundred minutes. The release kinetics models were determined by the coefficients of the Korsmeyer-Peppas, Zeroth order, First order, Higuchi, HixonCrowel models.