Biyomedikal uygulamalarda PEtOx hidrofilik polimerinin elektronik ve optik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the electronic and optical properties of PEtOx hydrophilic polymer in biomedical applications
  1. Tez No: 832709
  2. Yazar: MURAT LALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, poli(2-etil-2-oksazolin) (diğer isimleriyle a-benzil, ω-tiol sonlandırılmış (terminated), polioksazolin) (PEtOx, POx,) hidrofilik polimerinin elektronik ve optik özellikleri kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Bunun için özellikle, PEtOx hidrofilik polimerinin soğurma band kenarı, molar sönüm katsayısı, optik bant aralığı, kırılma indisi, kontrast, optik ve elektriksel iletkenlik gibi önemli parametreleri elde edildi. Bu parametrelerin biyomedikal uygulamalardaki karşılıkları araştırıldı. Özellikle, PEtOx hidrofilik polimerinin kırılma indisleri en en uygun biyomedikal uygulamalar için geliştirildi. Diğer taraftan, PEtOx hidrofilik polimerinin optoelektronik parametrelerini farklı şartlar (çözücüler ve katkılamalar) için elde edildi ve karşılaştırıldı. Son olarak, farklı dalga boylarının PEtOx hidrofilik polimerinin optoelektronik parametreleri üzerindeki etkisi de araştırıldı. Böylece elde edilen özgün ve önemli sonuçlar ile PEtOx hidrofilik polimeri biyomedikal uygulamalara katkılarıyla literatürdeki ilgili boşluklar dolduruldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, poly(2-ethyl-2-oxazoline) (other names a-benzyl, ω-thiol terminated, polyoxazoline) (PEtOx, POx) hydrophilic polymer were extensively investigated. For this purpose, important parameters such as absorption band edge, molar extinction coefficient, optical band gap, refractive index, contrast, optical and electrical conductivity of PETOx hydrophilic polymer were obtained. The equivalents of these parameters in biomedical applications were investigated. In particular, the refractive indices of the PEtOx hydrophilic polymer were developed for optimal biomedical applications. On the other hand, optoelectronic parameters of PEtOx hydrophilic polymer were obtained and compared for different conditions (solvents and doping). Finally, the effect of different wavelengths on the optoelectronic parameters of the PEtOx hydrophilic polymer was also investigated. Thus, with the original and important results obtained, the related gaps in the literature were filled with the contributions of PEtOx hydrophilic polymer to biomedical applications.