Hidrojel üretimi ve karakterizasyonu
Hydrogel production and characterization
  1. Tez No: 832710
  2. Yazar: GİZEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEKER, PROF. DR. EYÜP SABAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hidrojeller birçok kullanım alanına sahiptir. Bunlardan bazıları biyomedikal, farmasötik, teknoloji ve tarımsal alan gösterilebilir. Bu alanlarda farklı hizmeti bulunan hidrojeller istenilen özelliklerin katılması ile beraber kullanımı genişletilmiştir. Yarı-sentetik hidrojellerin diğer hidrojellere göre veriminin daha yüksek olduğu araştırmalarda görülmüş olup monomer seçimi buna göre yapılmıştır. Bu tez araştırması sonunda üretilen hidrojellerin tarım ve biyomedikal alana hizmet sunması amaçlanmıştır. Hidrojellerin yüksek su tutma kabiliyeti çocuk bezi, hasta yatağı gibi temzilik ve hijyen amaçlı kullanım yeri edinmiştir. Tarımda suyun kontrollü salınımında hidrojellerden yararlanılmaktadır. Monomer grupların radikalik çapraz bağlanması sonucu elde edilen kompozit hidrojel yapılarının dengede su içeriğinin yüksek olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are used in many industrial areas. Some of these can be shown in the biomedical, pharmaceutical, technology and agricultural field. The use of hydrogels, which have different services in these areas, has been expanded with the addition of the desired properties. Studies have shown that semi-synthetic hydrogels have higher efficiency than other hydrogels, and monomer selection was made accordingly. It is aimed that the hydrogels produced at the end of this thesis research will serve the agricultural and biomedical fields. The high water holding ability of hydrogels has made it a place to be used for cleaning and hygiene purposes such as diapers and patient beds. Hydrogels are used in the controlled release of water in agriculture. Composite hydrogel structures obtained as a result of radical cross-linking of monomer groups were aimed to have high water content in equilibrium