Hastane personelinin tıbbi atık yönetimi konusundaki bilgi düzeyinin ölçülmesi: İstanbul'daki Eğitim Araştırma Hastaneleri üzerinden bir örnek
Measuring the knowledge level of hospital staff on medical waste management: a case from training and research hospitals in İstanbul
  1. Tez No: 832717
  2. Yazar: RABİA TERZİOĞLU ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çevre Mühendisliği, Public Health, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma ile tıbbi atık ve tıbbi atığın insan ve çevre sağlığı üzerindeki etkileri ve sağlık hizmetlerinde tıbbi atık yönetiminin yeri ve hastanelerde tıbbi atık yönetimi ile ilgili bilgi verilmesi, hastane personellerinin tıbbi atık yönetimiyle ilgili bilgi düzeylerinin anket yöntemi kullanılarak saptanması ve eksiklerin giderilmesi yönünde önerilerin oluşturulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmanın kavramsal bölümünde literatürden yararlanılmıştır. Araştırmadaki veriler; Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 240 sağlık çalışanına görgül araştırma tekniklerinden olan anket yöntemi uygulanarak toplanmıştır. Çalışmanın istatiksel analizlerinde SPSS programı kullanılmış olup, tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılarak elde edilen çıkarımlar tablolar halinde hazırlanarak yorumlanmıştır. Bulgular: Sağlık çalışanlarının % 88,7'si tıbbi atıklar konusunda eğitim almış, % 83,3'ü tıbbi atıklar konusunda eğitim almayı gerekli görmüş ve %44,2'si verilen eğitimi yeterli bulmuştur. %93,8'i tıbbi atıkların kırmızı poşetlerde toplandığını doğru bilmiş ve %36,3'ü atıkların belediyeler tarafından toplandığı hakkında bilgi sahibidir. Çalışanların %65,8'i tıbbi atık torbalarının daha az yer kaplaması için sıkıştırılmaması gerektiği bilgisine sahiptir. Sonuç: Elde edilen bulguların istatistiksel değerlendirmesine göre; sağlık çalışanlarının tıbbi atıklar konusundaki bilgi düzeylerinin ortalamanın üstünde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to address medical waste and its impacts on human and environmental health, as well as the role of medical waste management in healthcare services. It aims to provide information about medical waste management in hospitals, assess the knowledge levels of hospital staff regarding medical waste management using a survey method, and formulate recommendations for addressing any identified shortcomings. Materials and Methods: The research employed a descriptive quantitative research model, one of the quantitative research methods. The conceptual section of the study drew upon the literature. Data for the research were collected through the survey method, one of the empirical research techniques, from 240 healthcare workers working at Sultan Abdülhamid Han Education and Research Hospital. SPSS software was used for the statistical analysis of the study, and findings obtained through descriptive statistics were prepared in tables and interpreted. Results: 88.7% of healthcare workers have received training on medical waste, 83.3% consider it necessary to receive training on medical waste, and 44.2% find the provided training sufficient. 93.8% correctly know that medical waste is collected in red bags, and 36.3% are informed that waste is collected by municipalities. 65.8% of the employees are aware that medical waste bags should not be compressed to save space.