Varoluşçulukta yaşamın ve etiğin teist ve ateist temellendirilmesi: Jaspers ve Sartre
Theist and atheist grounding of life and ethics in existential philosophy: Jaspers and Sartre
- Tez No: 832778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsan yaşamının etik temellerini arama ve yaşamın anlamlandırılması çabaları, insanın var olma tarihiyle aynı yaşta olan ve günümüze kadar güçlü konumunu muhafaza etmiş bir felsefi sorundur. Varoluşçu Felsefe; insanların kendini bilimsel devrimler ardından hayal ettiği yerden çok uzakta bulduğu, dünya savaşları yoluyla kitlesel cinayetler işlediği, doğal olarak da etik krizlerle yüz yüze kaldığı yani Friedrich Nietzsche'nin de ifade ettiği gibi“değerlerin tekrar değerlendirilmesi”gereken bir dönemin ürünüdür. Çalışmamızda Varoluşçuluk ekol içinde değerlendirilen, Teist ve Ateist kanada mensup iki filozof“insanın değer arayışına”ve“etik çıkmazlara”getirdikleri öneriler bakımından değerlendirilecektir. Ele alınacak filozoflardan Jaspers, döneminin en önemli etik sorununun insanın bilim ve ya dinin baskısı altında kendine yabancılaşması ve“kişiliksizleşmesi”olarak belirlerken, Sartre ise insanı etkileyen koşulların insanın kararlarına bağlı olarak var olabileceğinin altını çizerek bilinç kaynaklı bir özgürlük anlayışına dayanarak bu sorunları aşabileceğimizi belirtmektedir. Bu çalışmada ayrıca filozofların etik sorunlara getirdikleri bakış açıları yoluyla muhteva olarak çok da farklı görünmeyen günümüz etik çıkmazlarına da çözüm önerileri getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The efforts to search for the ethical foundations of human life and to make sense of life is a philosophical problem that is at the same age as the history of human existence and has preserved its strong position until today. Existential Philosophy; It is the product of a period in which people find themselves far from the place they imagined after scientific revolutions, commit mass murders through world wars, and naturally face ethical crises. So, as Nietzsche stated“it is the product of a period in which ”values must be re-evaluated“. In our study, two philosophers, who are considered within the Existentialism school, and who belong to the theist and the atheist community, will be evaluated in terms of the suggestions they bring to ”human's search for value“ and ”ethical dilemmas“. While Jaspers, one of the philosophers to be discussed, determined that the most important ethical problem of his period was the alienation and ”depersonalization" of people under the pressure of science or religion, Sartre underlined that the conditions affecting people can exist depending on the decisions of people, and states that we can overcome these problems based on a consciousness-based understanding of freedom. In this study, it will also be tried to offer solutions to today's ethical dilemmas, which do not seem very different in content, through the perspectives that philosophers bring to ethical problems.