Creusabro 8000 çeliğinin aşınma direncinin bilyeli dövme işlemi ile geliştirilmesi
Improving the wear resistance of Creusabro 8000 steel through the shot peening process
- Tez No: 832798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tez çalışmasında, bilyeli dövme işlemi ve bileşenleri detaylı olarak açıklanmıştır. Creusabro 8000 aşınma plakasının bilyeli dövme işlemi ile yüzey özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.5 farklı Almen yoğunluğunda (4A, 8A, 12A, 16A ve 20A), S170 ve S230 çelik bilyeler ile dövme işlemi yapılmıştır. Bilyeli dövme uygulanan numunelerin yüzey pürüzlülüklerinin değerlendirilmesi, yüzey sertliklerinin değerlendirilmesi ve aşınma testi gerçekleştirilerek sonuçlar kıyaslamalı olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında bilyeli dövme işleminin nasıl sonuçlar verdiğine cevaplar aranmıştır. Sonuç olarak bilyeli dövme yüzey işlemi, yüzeye yakın bölgelerde deformasyona sebep olup sertlik değerlerini arttırmıştır. Tez çalışmasında en yüksek şiddet olan 20A şiddetinde %12,5'lara kadar yüzey sertliğinin arttığı ölçülmüştür. Bilye-disk aşınma testinde farklı Almen şiddetlerine göre farklı oranlarda iyileşmeler sağlanmıştır. En yüksek şiddet olan 20A'da işlem görmemiş referans numunesine göre %25 oranında malzeme kaybı azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis study explains the shot peening process in detail. The aim of this study is to improve the surface properties of Creusabro 8000 wear plate through the shot peening process. Shot peening process was applied to samples with 5 different Almen intensities (4A, 8A, 12A, 16A, and 20A) using S170 and S230 steel shots. The evaluation of surface roughness, surface hardness, and wear resistance of the shot-peened samples was conducted, and the results were compared. The study aimed to find answers about the outcomes of the shot peening process.As a result, shot peening surface treatment caused deformation in the near-surface regions and increased the hardness values. In the thesis study, it was measured that surface hardness increased up to 12.5% with the highest intensity of 20A. In the ball-on-disk wear test, improvements were achieved in different rates according to different Almen intensities. At the highest intensity of 20A, material loss decreased by 25% compared to the untreated reference sample.