Lomber spinal stenoz hastalarında propriosepsiyon, postür ve yürüme analizi
The effect of lumbar spinal stenosis on the proprioception, posture and gait analysis
- Tez No: 832875
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tez çalışmamızın amacı, yürüme analizinin lomber spinal stenoz hastalığı için tanı koyma amacıyla kullanılabilirliğini araştırmaktı. Bu çalışmaya 17 LSS ile 14 LDH hastası olmak üzere toplam 33 hasta ve 9 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Ağrı skorlaması için vizüel anlog skalası kullanıldı. Ağrının fonksiyonel sakatlık üzerine etkisini belirlemek için de oswetri engellilik indeksi kullanıldı. Hastaların klinik değerlendirmelerinde propriosepsiyon duyusunun muayenesi de eklendi. Radyolojik değerlendirme de yer alan parametreler ligamentum flavum kalınlığı, omurilik kanalının kapladığı alan, intervertebral disk ve faset eklem dejenerasyon skorlaması idi. Yürüme ve denge analizleri tüm katılımcılara yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis study was to investigate the usability of gait analysis to make an specific disease diagnosis for lumbar spinal stenosis. A total 33 patients, 17 LSS patients and 14 LDH patients, and 9 healthy volunteers were included in this study. The visual analog scale was used to measure pain. In addition the oswestry disability index was examined to functional disability. The clinical examination was included assessing proprioception. Ligamentum flavum thickness, cross-sectional area of dural sac, intervertebral disc and facet joint degeneration was measured on the radiological images. Gait analysis to the evaluated of the parameters of gait and postural control were performed all of patients.