Hakkari ilinde kabakgillerde hıyar mozaik virüsü (Cucumber mosaic virus; CMV)'nün taqman real tıme RT-PCR yöntemi ile araştırılması
Investigation of Cucumber mosaic virus (CMV) by taqman real-time RT-PCR method in cucurbits in Hakkari province
- Tez No: 832876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN AKDURA, DOÇ. DR. MURAT ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında; Hakkari ilinde yetiştirilen kabakgil çeşitlerinde zararlı ve ekonomik kayıplara neden olan viral etmenlerden biri olan Hıyar mozaik virüsü (Cucumber mosaic virus; CMV) araştırılmıştır. CMV birçok tarımsal ürünü enfekte edebilen önemli virüsler arasında yer almaktadır. 2022 yılı Ağustos ve Eylül ayları arasında yapılan bahçelerde gerçekleştirilen survey çalışmaları ile Hakkari ilinde Kırıkdağ, Otluca ve Merzan alanlarından virüs hastalığı açısından şüpheli, yapraklarda sararma, nekroz, mozaik ve şekil bozukluğu belirtileri sergileyen kabakgillerden yaprak örnekleri toplanmıştır. Belirti gösteren toplam 50 adet yaprak örneğinde (7 adet karpuz (Citrullus lanatus L.), 3 adet kavun (Cucumis melo L.), 17 adet hıyar (Cucumis sativus L.), 8 adet kabak (Cucurbita pepo), 9 adet bal kabağı (Cucurbita moschata), 2 adet su kabağı (Lagenaria siceraria) ve 4 adet acur (Cucumis melo var. flexuosus) CMV etmeninin varlığı virusun kılıf protein (Coat Protein: CP) geninin 105 bp'lik bölgesine spesifik probe ve primerler kullanılarak TaqMan real time RT-PCR yöntemi ile araştırılmıştır. Elli örnekte %12 oranında tespit edilen CMV, en yaygın olarak Otluca'da ve kabakgil çeşitlerinde ise kavunda (%33,3) tespit edilmiştir. Bu tez çalışması CMV etmeninin kabakgilerde TaqMan real-time RT-PCR yöntemi ile araştırılmasına yönelik bir çalışma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; the Cucumber mosaic virus (CMV), which is one of the viral agents causing harmful and economic losses in cucurbit cultivars grown in Hakkari province, was investigated. CMV is one of the important viruses that can infect many agricultural products. Leaf samples were collected from cucurbits, showing signs of yellowing, necrosis, mosaic, and deformity on the leaves suspected in terms of virus disease, from Kırıkdağ, Otluca, and Merzan areas during survey studies which were conducted from August to September 2022.The presence of the CMV in a total of 50 symptomatic leaf samples (including 7 watermelon (Citrullus lanatus L.), 3 melon (Cucumis melo L.), 17 cucumber (Cucumis sativus L.), 8 zucchini (Cucurbita pepo), 9 pumpkin (Cucurbita moschata), 2 gourds (Lagenaria siceraria) and 4 acrid (Cucumis melo var. Flexuosus) siceraria)) was investigated with the TaqMan real-time RT-PCR method using probes and primers specific to the 105 bp region of the coat protein (CP) gene of the virus.CMV, which was detected in 12% of 50 samples, was most commonly detected in Otluca and melon with a rate of 33.3%. This thesis is the study to investigate CMV in cucurbits with TaqMan real-time RT-PCR method.