Yersel ağların elipsoid üzerinde üç boyutlu dengelenmesi
Three-dimensional adjustment of the terrestrialy measured geodeteic networks on the referance ellipsoid surface
- Tez No: 83289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN DİLAVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Jeodezik ağların geleneksel dengeleme işlemi, ağların, yatay ve düşey konum ayrı, çözümü şeklindedir. Bu çalışmada üç boyutlu jeodezinin temel ilişkileri ışığında, yersel olarak ölçülen ağların üç boyutlu dengelenmesi incelenmiştir. Bunun için koordinat sistemleri ve koordinat ilişkileri, birinci dereceden diferansiyel ilişkiler, genel dengeleme modeli, refraksiyon modeli, düzeltme denklemleri, gözlemlerin ağırlıkları, üç boyutlu dengeleme modeli, üç boyutlu hesaplanan noktaların koordinatları ve stokastik özellikleri ve bazı analiz mclhodları açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde 5 noktalı bir ağ için sayısal uygulama sunulmuştur. Anahtar Kelimeler; Üç Boyutlu, Yersel Ölçüler, Refraksiyon, Dengeleme, Düzeltme Denklemleri, Ağırlık, Stokastik Model, Elipsoid, Geoid. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Three-Dimensional Adjustment of the Terrestrialy Measured Geodetic Networks on the Referance Ellipsoid Surface The classical adjustment techniques of geodetic networks are divided into the solutions of two seperate networks; the horizontal networks and vertical networks. In this study, by concidering the fundamental relations oi' theory of three- dimensional geodesy, three-dimensional adjustment of terrestrially measured networks have been explained. In order to do this, coordinate systems and coordinate relationship, differential relationships, general adjustment procedure, refraction models, correction equations, weighting of observations, three-dimensional adjustment procedure, determining coordinates of points in three-dimensions and their slochastical properties and some analytical methods have been explained. in the last part of this study, the results of a numerical application for a 5 points test have been summarized. Key words; Three-dimensional, Terrestrially Measurments, Refraction, Adjustment, Correction Equations, Weight, Stochastical Model, Ellipsoid, Geoid VII