Sera sebze yetiştiriciliğinde enerji koruma sistemleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 8329
  2. Yazar: YÜKSEL TÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BOZTOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışma, sera domates yetiştiriciliğinde, güneş enerjisinden maksimum düzeyde yararlanabilmek, seralardan geceleri meydana gelen ısı kayıplarını azaltmak, bitki çevresindeki ve kök bölgesindeki sıcaklığı arttırmak amacıyla 1987-1989 yılları arasında yürütülmüştür. Cam ve camjel ile kontrol edilen (gündüz açılıp gece kapanan)PE ısı perdesi tek ürün yetiştiriciliğinde denenmiş ve her ikisinde de (a) kontrol, (b) siyah PE malç,(c) şeffaf PE malç,(d). siyah PE malç -J- alçak plastik tünel, (e) şeffaf PE malç 4 alçak plastik tünel ve (f) alçak plastik tünel olmak üzere B uygulama yer almıştır. Farklı plastik malç ve malç 4 alçak plastik tünel uygulamaları ilkbahar ve sonbahar yetiştirme dönemlerinde de 2 ayrı deneme halinde yürütülmüştür. Sera içi ve tünel altı sıcaklık ve nem değerleri, 10 cm. derinlikteki toprak sıcaklıkları her yetiştirme döneminde ve herbir uygulama için saptanmış ve bunların vegetatif ve generatif gelişme, verim ve meyve kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. ABSTRACT Thia study aiming ta get the maximum benefit from solar energy, to decrease the heat loss within the glasshouse at night and to increase the temperatures of both the root region and the surrounding of the plant in glasshouse tomato production was carried out between 1987 and 1589. In long season crop production, glass and glass | polyethylene (PE) thermal screen that could be controlled manually and could be opened during the day and closed at night were compared. In both cases 6 different applications were tested (a) control, (b)tolack PE mulch, (c) transparent PE mulch, (d) black PE mulch 4 low plastik tunnel, (e) transparent PE mulch 4 1°^ plastic tunnel and (f) low plastic tunnel. These mentioned ; plastic mulches and mulch 4 lQw plastic tunnel combinations were compared in two separate trials as spring and autumn crop production. The temperatures and relative humidities within the glasshouse and tunnels and the soil temperatures at a depth of 10 cm. were recor ded for every growing period and for every variant. Their effects on vegetative and generative growth, yield and fruit quality were also determined.