Benign prostat hiperplazisinde vazektomi ve etkileri
  1. Tez No: 8328
  2. Yazar: FUAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Çalışmamız benign prostat hiperplazisi nedeniyle prostatektomi + bilateral vazektomi yapılan 28 hasta Üzerinde uygulanmıştır. Olgularda vazektomi öncesinde ve vazektomi sonrası 1. ve 6. haftalarda serum testosteron, FSH, LH ve PRL değerleri RIA metodu ile tayin edilmiştir. Vazektomiden önce ve 6. haftada bakılan serum testosteron düzeyleri arasında istatistiksel açıdan önemli derecede fark tesbit edilmiştir. Vazektomiden önce ve 1. hafta sonunda alınan serum testosteron düzeyleri arasında istatistiksel açıdan önemli fark tesbit edilememiştir. Yine serum FSH, LH, PRL düzeylerinde hiç bir dönemde vazektomi öncesine göre değişiklik görülememiştir.
Özet (Çeviri)
25 SUMMARY This study has been performed with 28 patients undergoing prostatectomy + bilateral vasectomy. Serum FSH, LH, PRL and Testosterone levels were determined preoperatively and at 1. and 6. week postoperatively with radioimmunoassay. Preoperative and postoperative 6. week serum testosterone level differences were statistically significant but preoperative and postoperative l.week serum testosterone level differences were not significant statistically. Also serum FSH, LH and PRL levels were found to be unchanged after vasectomy.