Yavaş salım uygulamasına yönelik sıcaklığa duyarlı hibrit hidrojel geliştirilmesi
Development of a thermo-sensitive hybrid hydrogel for slow release applications
  1. Tez No: 832924
  2. Yazar: KÜBRA ÖZMAYA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, sentetik poli (N vinil kaprolaktam) (PNVCL), biyouyumluluğu ve vücut sıcaklığına yakın düşük kritik çözelti sıcaklığı (LCST) nedeniyle, sıcaklığa tepkili hibrit hidrojel sentezi için özellikle tercih edilmiştir. Mekanik ve biyoaktif özellikleri geliştirmek için sıcaklığa tepkili PNVCL ile yarı sentetik polimer karboksimetil selüloz (CMC) kullanılarak iki farklı hibrit hidrojel oluşturulmuştur: PNVCL/CMC fiziksel çapraz bağlı hidrojel harmanlanma (blend) ile içiçe geçmiş polimerik ağ yapı ve PNVCL-g-CMCNH2 kimyasal çapraz bağlı aşı hidrojel. Bu hibrit hidrojellerden ilaç salımı için kullanılmak üzere disk şekilli iskeleler oluşturulmuştur. Yeni sentezlenen hibrit hidrojellerin kimyasal yapıları (ATR-FTIR, HNMR, LCST, TGA/DSC, SEM) ve disk şeklindeki iskelelerin bazı özellikleri (su tutuculukları, biyobozunurluk, ilaç salınımı, biyouyumluluk) incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, her iki hibrit hidrojeli sentezlemede, çapraz bağlama yöntemleri (fiziksel ve kimyasal) başarılı olmuştur ve elde edilen hidrojeller sıcaklığa tepkilidirler. PNVCL/CMC fiziksel harmanlanma ve PNVCL-g-CMCNH2 kimyasal çapraz bağlı aşı hidrojelleri, sırasıyla 32°C ve 39°C'de belirgin bir faz geçiş sıcaklığı sergilemiştir. Özellikle, PNVCL-g-CMCNH2 hidrojeli, sıcaklığa bağlı lidokain salımı göstermiştir. Bu nedenle, PNVCL-g-CMCNH2 hibrit sistemi, kontrollü salım dahil olmak üzere çeşitli biyomedikal uygulamalarda potansiyel kullanıma sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthetic poly (N vinyl caprolactam) (PNVCL) is particularly preferred for temperature-sensitive hybrid hydrogel synthesis because of its biocompatibility and low critical solution temperature (LCST) close to body temperature. Thermoresponsive PNVCL were combined with the semi synthetic polymer carboxymethyl celulose (CMC) and formed two hybrid hydrogels: Interpenetrating (IPN) PNVCL/CMC physical crosslinked blend hydrogel and PNVCL-g-CMCNH2 chemical crosslinked graft hydrogel to enhance mechanical and bioactive properties. Disc-shaped scaffolds were formed the hybrid hydrogels for drug release. The chemical structure of hydrogels (ATR-FTIR, HNMR, LCST, TGA/DSC, SEM) and some properties of scaffolds (water uptake, biodegredation, drug release, biocompatibility) were investigated. According to the results, crosslinking methods (physical and chemical crosslinking methods) to synthesize of both the hybrid hydrogels were successful and showed thermal sensitivity. The PNVCL/CMC blend and PNVCL-g-CMCNH2 graft hydrogels exhibited a distinct phase transition temperature at 32 and 39 ͦ C, respectively. PNVCL-g-CMCNH2 graft hydrogel exhibited temperature-dependent lidocaine release. Thus, PNVCL-g-CMCNH2 may have potential use in various biomedical applications, including controlled release.